05/02/2025
Aktualności

Segregacja tekstyliów: W Lęborku jest wystarczająco dużo kontenerów na zużyte ubrania

reklama
Segregacja tekstyliów: W Lęborku jest wystarczająco dużo kontenerów na zużyte ubrania

1 stycznia 2025 r. weszła w życie zmiana prawa nakładająca na gminy ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży. Oznacza to, że nie mogą one już trafiać do pojemników na odpady niesegregowane (zmieszane). Jak zapewniają miejscy urzędnicy – w Lęborku jest wystarczająco dużo kontenerów na zużytą lub używaną odzież.

reklama

Nowe przepisy wynikają z art. 3 pkt. 2 ust. 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Mają one służyć ograniczeniu ilości tekstyliów trafiających na składowiska odpadów, zwiększeniu recyklingu materiałów tekstylnych, a także promowaniu ponownego użycia odzieży. Zgodnie z przepisami, mieszkańcy gminy są zobowiązani do segregacji odpadów tekstylnych i odzieży.

– Tekstylia i zużytą odzież (czyste i suche) należy wrzucać teraz do dedykowanego pojemnika w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Lęborku, przy ul. Żeromskiego 6B lub do białych lub żółtych pojemników na odzież używaną jakich kilkadziesiąt stoi w różnych częściach miasta – informuje Janusz Pomorski, kierownik Referatu Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Lęborku. – Mieszkańcy mogą też tak jak do tej pory korzystać z oznakowanych kontenerów Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK), których również nie brakuje. Można tam wrzucać odzież w dobrym stanie, która nadaje się do ponownego użycia.

Przypomnimy, że tekstylia, odzież i obuwie stanowią kolejną, odrębną kategorię odpadów komunalnych. Nowa frakcja odpadów – tekstylia i odzież obejmuje: używaną i uszkodzoną odzież, tekstylia domowe (np. ręczniki, obrusy, zasłony, firanki, pościel, koce, narzuty, ścierki kuchenne, itp.), obuwie i galanterię (np. torebki, plecaki, paski, rękawiczki, itp.).

Dlaczego warto segregować tekstylia?     

Segregacja tekstyliów i odzieży przynosi wiele korzyści, takich jak: ochrona środowiska – zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypiska, recykling – wiele materiałów tekstylnych można przetworzyć i wykorzystać ponownie, co jest zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju i ograniczania marnotrawstwa. Niezwykle istotne jest także wsparcie dla potrzebujących – odzież w dobrym stanie może pomóc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.         

CZYTAJ TEŻ:

reklama

Zdjęcia: Tomasz Wojtalik

reklama

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *