W poniedziałek, 11 listopada, odbędą się miejskie obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzień wcześniej na terenie rekreacyjnym przy ul. Stamma zaplanowano widowiskową inscenizację historyczną „Przystanek Niepodległa” pod tytułem „Naczelniku, jesteśmy gotowi”.
11 listopada 1918 roku, po 123 latach, Polska odzyskała niepodległość. To jedna z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Jak co roku w Lęborku dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości odbędą się liczne wydarzenia patriotyczne.
Świętowanie rozpoczęło się już w sobotę, 9 listopada, indywidualnymi biegami przełajowymi, które tradycyjnie zorganizowano w lasku przy stadionie miejskim. Była to doskonała okazja dla miłośników aktywnego spędzania czasu, którzy mogli wziąć udział w sportowej rywalizacji i uczcić Święto Niepodległości na świeżym powietrzu.
W niedzielę, 10 listopada, na terenie rekreacyjnym przy ul. Stamma odbędzie się widowiskowa inscenizacja historyczna „Przystanek Niepodległa” pod tytułem „Naczelniku, jesteśmy gotowi”, która przeniesie widzów w czasy walki o niepodległość. Tego samego dnia, o godzinie 17:00, pod pomnikiem gen. Stanisława Sosabowskiego odbędzie się uroczysty Capstrzyk Niepodległości, który pozwoli nam złożyć hołd bohaterom walczącym za wolność ojczyzny.
Kulminacja obchodów nastąpi w poniedziałek, 11 listopada. Dzień rozpocznie się uroczystym zapaleniem zniczy pod tablicą Polskiej Rady Ludowej, po czym w sanktuarium św. Jakuba Apostoła odbędzie się msza święta za ojczyznę. Następnie ulicami miasta przejdzie patriotyczny przemarsz pod obelisk Niepodległości na skwerze Orła Białego, gdzie odbędzie się oficjalna uroczystość z udziałem władz miasta. Obchody zwieńczy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które odbędzie się w kinie Fregata o godzinie 13:00.
– Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w tych wydarzeniach i wspólnego uczczenia naszej narodowej dumy i wolności! – zachęcają władze Lęborka.
Program uroczystości:
09:30 – uroczyste zapalenie zniczy pod tablicą Polskiej Rady Ludowej – ul. Targowa 48
10:00 – msza święta w sanktuarium św. Jakuba Ap., ul. Franciszkańska
10:55 – zbiórka uczestników przemarszu przy sanktuarium św. Jakuba Ap.
10:55 – 11:10 – formowanie przemarszu
11:10 – rozpoczęcie przemarszu. Trasa przemarszu: start ul. Franciszkańska, ul. Armii Krajowej, aleja Wolności, rondo Solidarności, Wojska Polskiego.
11:30 – zakończenie przemarszu, uroczystość przed obeliskiem Niepodległości, a następnie:
– występ artystyczny SP3
– wystąpienie burmistrza Lęborka
– apel pamięci
– złożenie kwiatów
– wiązanka pieśni patriotycznych – Orkiestra Dęta Ziemia Lęborska
13:00 – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w kinie Fregata:
Będzie to już czternaste lęborskie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z okazji Święta Niepodległości. Impreza ta jest jedną z nielicznych okazji do wspólnego przypomnienia starych polskich piosenek i pieśni patriotycznych.
– Zapraszamy szczególnie tego dnia do kina Fregata całe rodziny – mówi Paweł Piwka, dyrektor LCK Fregata. – Jak co roku liczymy na to, że lęborczanie będą chcieli wspólnie pośpiewać piękne polskie pieśni i utwory patriotyczne.
Imprezie będzie towarzyszył kiermasz prac wykonanych przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy Lwiątko. Teksty pieśni zapewniają organizatorzy. Do wspólnego śpiewania akompaniować będzie Tadeusz Formela. Śpiew poprowadzi Anna Krawczykowska, instruktorka w Szkole Wokalu przy LCK Fregata.
UWAGA! W związku z przemarszem w godzinach 11:10 – 11:30 mogą nastąpić utrudnienia w ruchu drogowym na: ul. Armii Krajowej, alei Wolności, rondzie Solidarności i ul. Wojska Polskiego. Całość przemarszu zabezpieczą umundurowani członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej, w porozumieniu z funkcjonariuszami straży miejskiej i policji. Urząd Miejski w Lęborku apeluje zarówno do zmotoryzowanych, jak i pieszych uczestników ruchu drogowego o ostrożność, wyrozumiałość i stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy. Skierowano również apel do kierowców o wcześniejsze zaplanowanie zmiany trasy.
CZYTAJ TEŻ:
Źródło / Zdjęcie: Urząd Miejski w Lęborku