21/11/2024
Aktualności

Pomorze czeka na ustawę metropolitalną. Ta ustawa wpłynie też na rozwój Lęborka

reklama
Pomorze czeka na ustawę metropolitalną. Ta ustawa wpłynie też na rozwój Lęborka

W poniedziałek, 4 listopada, w Gdańsku odbyło się spotkanie pomorskich samorządowców z parlamentarzystami, poświęcone ustawie metropolitalnej. W spotkaniu uczestniczył także burmistrz Lęborka.

reklama

Ponad 1,6 miliona mieszkańców województwa pomorskiego oczekuje na wejście w życie ustawy metropolitalnej. Dokument ten ma znacząco zwiększyć możliwości współpracy samorządów zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Jak zapewniają przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, prace nad ustawą mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Ostatni rok to intensywne prace nad projektem ustawy metropolitalnej. Powołany w MSWiA zespół roboczy, wspólnie z samorządowcami z Pomorza i Śląska, pracuje nad pomorską ustawą, która jednocześnie ma zmienić przepisy dotyczące istniejącej już Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej.

– Przez ostatni rok wspólnie z zarządem Metropolii Śląskiej odbyliśmy kilkanaście roboczych spotkań w MSWiA. Projekt ustawy podoba się w ministerstwie. To ogrom prac, także dlatego, że wprowadzenie ram prawnych dla metropolii wymaga równolegle zmian w 17 ustawach. Tych rozmów nie byłoby, gdyby drzwi do gabinetu w ministerstwie nie były dla nas otwarte na roboczym poziomie, gdyby nie dobry klimat polityczny wokół ustawy, do czego bezpośrednio przyczyniły się prezydentki Gdańska i Sopotu oraz pomorski zespół parlamentarny – mówił Michał Glaser, prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS).

W ubiegłym tygodniu wiceminister MSWiA Tomasz Szymański spotkał się z samorządowcami z Pomorza. Podczas spotkania padła jasna deklaracja, że prace w rządzie nad ustawą metropolitalną dla Pomorza zakończą się jeszcze w tym roku.

Związek metropolitalny, to nie tylko korzyści dla Trójmiasta, ale także dla oddalonych od Gdańska miejscowości, w tym Lęborka.

reklama

– Lębork jest na krańcu metropolii, ale jest bliżej niż mogłoby się nam to wydawać. Mieszkańcy Lęborka, którzy pracują w Trójmieście dojeżdżają tu szybciej niż mieszkańcy Trójmiasta, w perspektywie drugiego toru kolejowego, który jest budowany do naszego miasta, będzie to możliwe jeszcze szybciej. Jako nowy burmistrz widzę ogromny potencjał w naszej integracji i współpracy. To jest przede wszystkim transport, ale też silna gospodarka i rynek pracy rozłożony równolegle na cały nasz region – mówił na spotkaniu Jarosław Litwin, burmistrz Lęborka.

Co zyskają mieszkańcy Pomorza na ustawie metropolitalnej?

Dzięki nowej ustawie Pomorze otrzyma dodatkowe środki finansowe, które pozwolą rozwinąć sieć drogową i komunikację w regionie. Ustawa metropolitalna to także bardziej dynamiczny rynek pracy, bogatsza oferta kulturalna i edukacyjna.

Czemu ma służyć ustawa metropolitalna?

  • To przede wszystkim możliwość integracji komunikacji publicznej na obszarze wszystkich gmin metropolii, także z transportem kolejowym
  • Prowadzenie wspólnej i spójnej polityki zagospodarowania przestrzennego.
  • Wspólne dla wszystkich samorządów działania związane ze środowiskiem i adaptacją do zmian klimatu (np. w zakresie zwiększania puli energii pochodzącej z lokalnych, odnawialnych źródeł energii).
  • Usankcjonowanie metropolii to wreszcie możliwość sięgnięcia po dodatkowe środki finansowe z podatków, wysokości ok 300 – 400 mln złotych, przeznaczone na wszystkie wyżej wymienione cele.

Źródło / Zdjęcia: gdansk.pl/ Urząd Miejski w Lęborku

reklama

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *