Pakt kolejowy dla Pomorza oznacza przywrócenie ruchu kolejowego na linii z Kartuz przez Sierakowice do Lęborka oraz z Lipusza przez Bytów do Korzybia. To także również modernizacja i zwiększenie przepustowości linii do Helu.
21 października podpisano Kolejowy Pakt dla Pomorza. Dokument ten przewiduje szereg inwestycji, które mają na celu poprawę dostępności komunikacyjnej Pomorza.
– Statystyczny mieszkaniec naszego regionu ponad 30 razy w roku korzysta z pociągów. W 2023 r. pociągi na Pomorzu przewiozły ponad 70 mln pasażerów – wyliczał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Z Kartuz do Lęborka koleją
Jedna z inwestycji, która została zapisana w kolejowym Pakcie to rewitalizacja linii z Kartuz przez Sierakowice do Lęborka (linia 229).
– To istotne przedłużenie korytarza kartuskiego, jaki powstał po wybudowaniu PKM. Linia ważna nie tylko dla gęsto zamieszkałego powiatu kartuskiego, ale dla całego regionu. Zwłaszcza teraz, wobec planowanej budowy elektrowni jądrowej kolejny korytarz transportowy jest dla Lęborka po prostu niezbędny – przekonywał marszałek województwa.
Linia może być wykorzystana jako objazd dla planowanej do modernizacji linii pomiędzy Lęborkiem a Gdynią. Tak zresztą było w lecie 2001 r., kiedy tą trasą przejechały pociągi pospieszne w kierunku Słupska.
Co jeszcze w pakcie kolejowym dla Pomorza?
Przywrócenie linii kolejowej z Lipusza przez Bytów do Korzybia, to jedna z najbardziej wyczekiwanych kolejowych inwestycji na Pomorzu. Ostatni pociąg pasażerski (nie licząc pociągów specjalnych i sezonowego wznowienia ruchu kilka lat temu) odjechał z miasta w 1993 r.
Zrewitalizowana linia 212 dzięki przywróceniu ruchu kolejowego przez Bytów, aż do Korzybia, poprawi skomunikowanie ziemi słupskiej, umożliwiając wygodne dojazdy z Miastka, Kępic czy Borzytuchomia do Trójmiasta. W drugą stronę możliwe będą podróże z Kościerzyny czy Bytowa do Słupska, przez Korzybie. Warto dodać, że budynek bytowskiego dworca kolejowego został wyremontowany i od 2021 r. jest tam gotowy węzeł integracyjny.
Nie zapomniano również o linii do Helu, która jest jedną z najbardziej uczęszczanych tras kolejowych w Polsce. Planowana jest budowa dodatkowych mijanek, co pozwoli na zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów.
Pakt przewiduje również współpracę samorządów z PKP PLK w zakresie tworzenia węzłów przesiadkowych oraz usamorządowienia spółki PKP SKM w Trójmieście.
Podczas konferencji „Transport Publiczny na Pomorzu”, która odbyła się równolegle do podpisania paktu, poruszono temat rozwoju komunikacji metropolitalnej. Proponuje się utworzenie dwóch organizatorów transportu: jednego dla metropolii trójmiejskiej i drugiego dla pozostałej części województwa.
Źródło: pomorskie.eu