21/09/2024
Aktualności Kultura

Wyprawa życia lęborskiej Frantówki. Muzycy wystąpili w Meksyku! [ZDJĘCIA]

Wyprawa życia lęborskiej Frantówki. Muzycy wystąpili w Meksyku! [ZDJĘCIA]

Lęborski Zespół Regionalny Frantówka spędził w połowie sierpnia 10 dni w Meksyku, gdzie występował na festiwalu kultur podczas dorocznych uroczystości. Oprócz zaprezentowania polskiej kultury i śpiewania słynnej „Barki”, muzycy mieli okazję m.in. zwiedzić bazylikę Matki Bożej z Guadelupe, miasto Azteków oraz spotkać się z Polonią podczas mszy św. w języku polskim.

Do udziału w festiwalu kultur, który odbywał się od 13 do 16 sierpnia, zaprosiły Frantówkę władze miasta Ixmiquilpan w Meksyku, w ten sposób odwdzięczając się lęborskiemu zespołowi. W 2022 roku podczas festiwalu – Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Muzyka Regionów” w Lęborku, zespół Dango z Ixmiquilpan oczarował lęborską publiczność strojami, żywiołowymi tańcami, muzyką i śpiewem. Organizatorzy festiwalu zorganizowali zespołowi koncerty w Sopocie i Kartuzach, a członkowie Frantówki, jako wolonatriusze, opiekowali się zespołem podczas pobytu w Lęborku. Po dwóch latach meksykański zespół postanowił się zrewanżować.

Przed wylotem do Ameryki Północnej muzycy pilnie pracowali na warsztatach oraz regularnych próbach tańca, muzyki i śpiewu, aby jak najlepiej reprezentować Lębork, powiat oraz region. Frantówka przygotowała ciekawy program składający się z dwóch części: “Suity kaszubskiej” prezentowanej w strojach tradycyjnych kaszubskich oraz “Suity rybackiej”, w której wykonawcy wystąpili w strojach rybackich. W programie znalazły się kaszubskie piosenki, przyśpiewki oraz tańce, prezentowane przy żywej muzyce.

reklama

– Zaproszenie na wyjazd do Meksyku było niewątpliwie wyróżnieniem dla naszego miasta, bowiem zespół Dango koncertował na kilku festiwalach w Polsce przez okres około miesiąca, a zaproszenie przyszło do Lęborka. Jest to również wyróżnienie dla naszego zespołu i bardzo się z tego cieszymy – czytamy na facebookowym profilu Zespołu Regionalnego Frantówka.

Czas spędzony w Meksyku był także okazją do zwiedzenia sanktuarium Matki Bożej z Guadelupe, miasta Azteków oraz spotkania z Polonią podczas mszy św. w języku polskim.
Muzycy Frantówki wykonali „Barkę”, ulubioną pieśń św. Jana Pawła II, przy jego pomniku przed sanktuarium Matki Bożej z Guadelupe. Jak tłumaczą – „Barka”, po hiszpańsku „Pescador de hombres” (pol. Rybak ludzi) – to hiszpańska pieśń religijna, do której muzykę i słowa napisał w 1974 hiszpański ksiądz Cesáreo Gabaráin, a polskie słowa (w tym samym roku) napisał salezjanin, ks. Stanisław Szmidt.

– Meksyk pewnie dla wielu z nas była to „wyprawa życia”. Działo się tak dużo, że tymi wydarzeniami można by obdzielić spokojnie miesiąc. A byliśmy tam łącznie z podróżą 10 dni. Wylądowaliśmy na lotnisku Benito Juareza w stolicy Meksyku. Przez trzy dni mieszkaliśmy w hotelu Principal, którego zaletą było m.in. położenie w centrum miasta. W niedzielę po śniadaniu w hotelu wyruszyliśmy z polskim przewoźnikiem do sanktuarium Matki Bożej z Guadelupe. Niezwykły obraz Matki Bożej powstał 12 grudnia 1531 roku. Przed nim, co roku, modlą się miliony pielgrzymów. My również mieliśmy możliwość zaniesienia naszych próśb i modlitw. Z uwagi na olbrzymią ilość pielgrzymów nie udało się nam zaśpiewać w sanktuarium. Natomiast przy pomniku papieża Jana Pawła II, w otoczeniu Meksykanów, śpiewaliśmy „Barkę”, „Czarną Madonnę” oraz wspólnie z pielgrzymami „La Guadalupanę”. Tego dnia naszym przewodnikiem (w języku polskim) była pani Iwona. Po południu udaliśmy się na mszę św. w języku polskim oraz na spotkanie z Polonią – piszą muzycy Zespołu Regionalnego Frantówka.

Kolejną pieśnią wykonaną przez zespół, tym razem po hiszpańsku, była tradycyjna i znana pieśń „La Guadalupana” („Dama z Guadalupe”). Do śpiewu włączyli się Meksykanie śpieszący na mszę św., które w bazylice odprawiane są co godzinę.

– „La Guadalupana” jest to pewnie najsłynniejsza pieśń ku czci Matki Bożej z Guadalupe – tak bardzo znana, że ​​meksykańskie dzieci uczą się jej, gdy są bardzo małe. Pieśń opowiada o objawieniu się Matki Bożej na wzgórzu Tepeyac i wyborze przez Nią skromnego Indianina Juana Diego, który o objawieniach opowiedział ówczesnemu biskupowi Juan de Zumárraga (Bask, hiszpański franciszkanin, pierwszy biskup Meksyku). Pieśń opowiada również o tym, jak Matka Boska pozostawiła swój cudowny wizerunek na tilmie (lub fartuchu) Juana Diego, który był wypełniony różami. To kolejny dobrze znany cud, ponieważ w dolinie była zima. Świadkami tego wydarzenia mieli być także tłumacz biskupa, Juan Ganzalez, oraz biskup Santo Domingo Ramirez y Fuenleal, jako gość biskupa Zumarragi. Pieśń odnosi się dalej do Matki Bożej z Guadalupe jako do Matki Meksykanów i potwierdza zaufanie, jakie ludzie mają do jej wstawiennictwa, szczególnie w ich problemach i troskach – opowiadają muzycy Frantówki.

Frantówka śpiewała też utwór „Celito lindo”, który nauczyła się jeszcze w Polsce, a jej wykonanie spotkało się z sympatią, a nawet z aplauzem ze strony Meksykanów.

Więcej o pobycie lęborskiej Frantówki w Meksyku można przeczytać na facebookowym profilu zespołu: Zespół Regionalny Frantówka

CZYTAJ TEŻ:

reklama

Źródło / Zdjęcia: Facebook / Zespół Regionalny Frantówka / Patrycja Preczewska

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *