Władze powiatu lęborskiego odwiedziły Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Lęborku. Starostowie zapoznali się z bazą lokalową poradni, stanem zatrudnienia i jego dostosowaniem do zakresu zadań realizowanych przez jednostkę. Rozmowy dotyczyły również coraz częstszych sytuacji, w których pojawia się potrzeba diagnozowania dzieci i młodzieży. Gości oprowadzała Aleksandra Kasprzykowska, dyrektor placówki.
Lęborska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna to publiczna placówka, zatrudniająca wykwalifikowanych specjalistów psychologów, pedagogów, logopedę i terapeutę SI. Głównym zadaniem jest świadczenie bezpłatnych, powszechnych usług dla dzieci i młodzieży powiatu lęborskiego.
W zakresie działalności poradni znajdują się: diagnoza i terapia zaburzeń rozwojowych, diagnoza i terapia specyficznych trudności w pisaniu i czytaniu, terapia dzieci z trudnościami w nauce matematyki, profilaktyka, diagnoza i terapia opóźnień rozwoju mowy. Placówka realizuje również orzecznictwo o potrzebie kształcenia specjalnego. Działający w jednostce Zespół Orzekający, po przeanalizowaniu dostarczonej dokumentacji medycznej i zakończeniu procesu diagnostycznego, wydaje orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej (intelektualnie, z wadami wzroku i słuchu, z autyzmem w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi), zagrożonej niedostosowaniem społecznym i niedostosowanej społecznie, orzeczenia o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego oraz nauczania indywidualnego, orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim, a także opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole.
Poradnia prowadzi również pomoc w zakresie doradztwa zawodowego.
CZYTAJ TEŻ:
Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku
1 Comment
Już potrzebują pomocy psychologa?
Comments are closed.