22/11/2024
Reklama Aktualności

Jak urządzić siłownię w mieszkaniu? Pomysły na kącik do ćwiczeń nawet na niewielkim metrażu

reklama
Jak urządzić siłownię w mieszkaniu? Pomysły na kącik do ćwiczeń nawet na niewielkim metrażu

Karnet na siłownię to koszt kilkuset złotych miesięcznie, czyli kilka tysięcy złotych rocznie. Sporo. Można oczywiście ćwiczyć w domu, ale gdzie? Nie każdy ma wolny pokój, pustą piwnicę lub prywatny garaż, w których można byłoby urządzić domową siłownię. Ale… nawet dysponując ograniczoną przestrzenią można stworzyć kompaktową, w pełni funkcjonalną prywatną salkę do ćwiczeń. Podpowiadamy, jak to zrobić! Wystarczy odrobina kreatywności, aby móc rozpocząć profesjonalne treningi we własnym domu.

reklama

Dlaczego warto urządzić prywatną siłownię w domu?

Posiadanie domowej siłowni wiąże się z wieloma korzyściami. Możesz ćwiczyć o dowolnej porze. Nie musisz dojeżdżać do klubu i opłacać drogiego abonamentu. Bezpośrednio po ćwiczeniach bierzesz prysznic we własnej łazience i przyrządzasz koktajl proteinowy lub wysokobiałkową przekąskę we własnej kuchni. Jest tanio i przede wszystkim wygodnie. Osoby, które mają własną salę fitness, ćwiczą częściej i chętniej. A więcej aktywności fizycznej przekłada się na lepsze zdrowie i samopoczucie.

Domowa siłownia za zasłoną

Najprostszym, najszybszym i najtańszym sposobem na wydzielenie miejsca do ćwiczeń w domu są zasłony. W ten sposób oddzielimy niewielką część pokoju i stworzymy w niej salkę fitness. Domową siłownię można też urządzić w części sypialni, pokoju gościnnego czy gabinetu. Wystarczy zawiesić zasłony na karniszach zamocowanych na suficie. Za taką praktyczną zasłoną można ukryć sprzęt do ćwiczeń, bieżnię, rowerek spinningowy oraz wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak maty, hantle, taśmy czy skakanki. Na rynku dostępne są wielofunkcyjne, kompaktowe urządzenia dostosowane do niewielkiego metrażu, które idealnie sprawdzą się w domowej siłowni. Nie musisz martwić się o zakłócenie wystroju wnętrza. Można wybrać stylową zasłonę, będącą efektownym uzupełnieniem aranżacji pomieszczenia, w którym urządzisz swoją salę fitness.

reklama

Pamiętaj o wyciszeniu przestrzeni

Projektując własną salę do ćwiczeń, trzeba pamiętać o konieczności wyciszenia przestrzeni. Dotyczy to zwłaszcza podłogi i jest szczególnie ważne, jeśli mieszkamy w budynku wielorodzinnym. Wykładzina i specjalne gumowe maty skutecznie redukują hałas, a także chronią przed uszkodzeniami zarówno podłogę, jak i sufit osób mieszkających poniżej.

Wyposażenie domowej siłowni

Na ścianie swojej domowej siłowni warto zainstalować telewizor lub tablet podłączony do internetu, aby móc korzystać z wysokiej jakości treningów i ćwiczeń siłowych udostępnionych na YouTube czy w aplikacjach mobilnych. Dzięki temu ćwiczysz samodzielnie w domu, bezpiecznie i we własnym rytmie, ale zgodnie ze wskazówkami profesjonalistów i trenerów.

Inne przydatne akcesoria w domowej siłowni to:

  • głośniki, żeby można było słuchać swojej ulubionej muzyki w trakcie treningów;
  • lustro do sprawdzania poprawności wykonywania ćwiczeń;
  • zegar odmierzający czas treningu;
  • wentylatory, które chłodzą i odświeżają powietrze.

Organizacja przestrzeni w prywatnej siłowni

W prywatnej sali do ćwiczeń niezwykle ważna jest odpowiednia organizacja przestrzeni. Aby maksymalnie wykorzystać małą powierzchnię na domową siłownię, warto kupić szafki z systemem schowków, w których można umieścić akcesoria fitness. Hantle, kettlebells i inne cięższe przedmioty można przechowywać na specjalnie zaprojektowanych stojakach, np. zawieszonych pod sufitem. Na koniec pamiętajmy, że najlepsza domowa siłownia to ta, która jest dostosowana do naszych umiejętności oraz – co najważniejsze – regularnie wykorzystywana.

Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z firmą „Malinowski SEO”

reklama