Sezon urlopów to dla wielu czas odpoczynku, ale dla szpitali – prawdziwa próba. Z powodu zwiększonej liczby wypadków i mniejszej liczby dawców, na Pomorzu brakuje krwi, szczególnie grupy 0RhD+.
Najbardziej poszukiwana jest obecnie grupa 0RhD+, która jest najczęstszą grupą krwi w polskiej populacji. – W tej chwili mamy bardzo wysokie zapasy, jeśli chodzi o grupę B+. Widzimy jednak, że są niższe stany w przypadku krwinek czerwonych grupy 0+, a to bardzo popularna grupa w polskiej populacji – informuje Anna Jaźwińska, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.
Głównym powodem spadku ilości oddawanej krwi w sezonie letnim są wyjazdy stałych dawców na urlopy. Mimo że na co dzień chętnych do oddawania krwi nie brakuje, to zwiększona liczba wypadków drogowych i innych zdarzeń wymagających transfuzji powoduje, że zapotrzebowanie na krew stale rośnie.
Kto może zostać dawcą?
Nie trzeba wiele, aby zostać dawcą krwi. Jeżeli:
- Jesteś w wieku 18 – 65 lat,
- Ważysz co najmniej 50 kg,
- Czujesz się zdrowy,
- Nie masz odgórnych przeciwwskazań, aby zostać dawcą,
- I przede wszystkim chcesz pomóc drugiemu człowiekowi,
Wystarczy zgłosić się do najbliższego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa lub mobilnego punktu. Wszystkie informacje znajdują się na oficjalnej stronie RCKiK krew.gda.pl, a te dotyczące:
- lokalizacji punktów poboru krwi można znaleźć w zakładce Gdzie oddać krew?,
- wytycznych dotyczących przygotowania się do wizyty w centrum Krwiodawstwa oraz przeciwwskazań do zostania dawcą znajdziemy w zakładce Zostań dawcą krwi,
- a przywileje, które przysługują każdemu dawcy w Przywileje krwiodawców i są to m. in.: zwolnienie od pracy i nauki w dniu dotacji oraz następnym czy też posiłek regeneracyjny o wartości 4 500 kcal.
Przywilejów dla dawców jest wiele i warto z nich skorzystać, ale pamiętajmy też, że tu nie chodzi o nagrody, a o pomaganie drugiemu człowiekowi.
Źródło: pomorskie.eu, fot. pixabay