21/09/2024

Zwycięstwo na inaugurację sezonu. Pogoń Lębork pokonała Bytovię Bytów

Piłkarze Pogoni Lębork wygrali w niedzielę, 4 sierpnia, na wyjeździe z Bytovią Bytów 2:1 w meczu 1. kolejki rundy jesiennej IV ligi sezonu 2024/2025.

Seniorska drużyna Pogoni udanie rozpoczęła nowy sezon. Na wyjeździe w Bytowie Pogoniści pokonali Bytovię 2:1, która po rocznej przerwie w pięknym i zdecydowanym stylu powróciła na czwartoligowe areny.

Przebudowany kadrowo zespół Pogoni z animuszem rozpoczął rozgrywane w deszczu spotkanie. Już w 4. minucie Ksawery Ronowski groźne uderzał z dystansu, jednak nie zdołał zaskoczyć bramkarza Bytovii. W 22. minucie po rzucie rożnym dla gospodarzy dośrodkowanie zamykał Kaydrovich. Na szczęście piłka poleciała w boczną siatkę.
Minutę później lęborczanie, po szybkiej kontrze, wyszli na prowadzenie. Piłkę w pole karne dogrywał kapitan Michał Kowalkowski, a akcję mocnym uderzeniem wykończył nowy napastnik – Mateusz Czecholiński. W 30. minucie było już 2:0! Soczystym uderzeniem zza pola karnego popisał się Michał Balewski, a bramkarz gospodarzy był bezradny.

W drugiej połowie bytowianie ruszyli do wściekłych ataków i nieco przytłumili Pogonistów. Kaydrovich z rzutu wolnego z 16 metrów uderzył nad poprzeczką Arka Kolke, a w 58. minucie gospodarze zdobyli bramkę kontaktową po kuriozalnym, bezpośrednim uderzeniu z rzutu rożnego Macieja Błaszkowskiego. W 63. minucie piłkę lecącą do bramki Pogoni wybił jeden z obrońców, a w 77. minucie zrobił to ponownie Patelczyk.

Mecz był zacięty, trener Michniewicz na boisko raz po raz wprowadzał świeże siły, a sędzia mocno kartkował lęborski zespół, pokazując w przebiegu całego spotkania aż sześć żółtych kartek, w tym dwie Nikodemowi Parulskiemu w doliczonym czasie gry.

Tuż przed gwizdkiem końcowym ciekawą akcję zmontowali Janek Karasiński z Mateuszem Dampcem. Szybszy był jednak bramkarza Bytovii. Ostatecznie wynik już nie uległ zmianie i trzy punkty pojechały do Lęborka!

– Bytovia to dobry zespół, u siebie nie przegrał od bardzo dawna i na pewno będzie w tym sezonie bardzo groźny – mówił po meczu trener Pogoni Mateusz Michniewicz. – Dzisiaj w drugiej połowie, po straconej przez nas bramce, zamknęli nas w naszym polu karnym i ciężko było się nam z tym uporać. Byliśmy jednak dobrze ustawieni i zmuszaliśmy ich do grania długim podaniem z okolic 40 metra i wtedy nie było dużego zagrożenia. Pojawiało się one gdy Bytovia przeszła naszą linię pomocy i dośrodkowywała z okolic 25-30 metrów, wtedy mieliśmy problem. Byli też groźni ze stałych fragmentów gry. My zagraliśmy swoje i mogliśmy cieszyć się ze zwycięstwa. Na taki początek wszyscy w klubie liczyliśmy.

1. kolejka IV ligi, niedziela, 4 sierpnia 2024 r., godz. 18
Bytovia Bytów – Pogoń Lębork 1:2 (0:2)

Bramki: 0:1 Mateusz Czecholiński (’23), 0:2 Michał Balewski (’30), 1:2 Maciej Błaszkowski (’58)

Bytovia: Pupka-Lipiński – Dargas, Szmidke, Szałek, Tandecki, Błaszkowski, Kaydrovych, I. Bąkowski, K. Bąkowski, Wojach, Kiełpiński

Pogoń: Kolke – Balewski, Błażejczyk, Kaniewski, Ronowski (90+4’ Romanek), Miotk, Patelczyk, Klecha (’55 Siłkowski), Kowalkowski (’68 Karasiński), Parulski, Czecholiński (’73 Dampc)

Żółte kartki: Dargas, Szmidke, Goss – Błażejczyk, Kowalkowski, Balewski, Siłkowski, Patelczyk, Parulski (dwie)

Przypomnijmy, że poprzedni sezon Pogoń z 40 punktami zakończyła na 12. miejscu i szczęśliwie uniknęła spadku do V ligi. W przerwie letniej doszło w klubie do dużych zmian kadrowych. W porównaniu z poprzednim sezonem w drużynie pojawiło się 13 nowych zawodników oraz trener Mateusz Michniewicz (syn słynnego Czesława Michniewicza) i kierownik drużyny Andrzej Skibicki, którzy zastąpili Grzegorza Bednarczyka i Łukasza Hrycyka.

Za Pogonią są też cztery wakacyjne mecze sparingowe, z których dwa udało się wygrać, był też jeden remis i porażka (Sokół B. – Pogoń 2:2, Pogoń – Gryf W. 3:1, Gedania II – Pogoń 0:5 i Pogoń – Wikęd 2:6).

Kolejne spotkanie, w ramach 2. kolejki IV ligi, Pogoń rozegra u siebie w niedzielę, 11 sierpnia, o godzinie 18:00, a jej przeciwnikiem będą Czarni Pruszcz Gdański.