Zwiększenie bezpieczeństwa podczas intensywnych opadów deszczu, poprawa estetyki przestrzeni publicznej oraz komfortu życia mieszkańców – to główne cele projektu „Deszcz pod kontrolą- klimatyczna transformacja Lęborka”, na które władze miasta chcą zdobyć dofinansowanie. Każdy mieszkaniec Lęborka do piątku może nanieść swoje uwagi do przygotowanego przez urzędników projektu.

Projekt zakłada m.in. budowę kanalizacji deszczowej, zbiorników retencyjnych, zarówno podziemnych, jak i otwartych oraz ogrodów deszczowych i nowych nasadzeń zieleni przy ul. 8 Maja i Al. Wolności. Szczególną uwagę poświęcono miejscom narażonym na podtopienia – jak teren w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 3, gdzie planuje się rewitalizację istniejącego placu zabaw. – Teren ten jest szczególnie wrażliwy na lokalne podtopienia. Występują one częściej niż raz na 10 lat – wyjaśnia Marta Aftyka, kierownik Referatu Programów Pomocowych i Rozwoju w Lęborku.
Jednym z istotnych elementów projektu jest likwidacja miejskiej wyspy ciepła, czyli betonowego parkingu przy al. Niepodległości (za budynkiem Apis). Zastąpią go nowe nasadzenia: 12 drzew wiśniowych, krzewy oraz nawierzchnia przepuszczalna, która poprawi mikroklimat i pozwoli wodzie wsiąkać do gruntu.
Miasto chce złożyć wniosek o dofinansowanie do programu „Fenx”, realizowanego w ramach Funduszu Spójności z programu Fundusze Europejskie na infrastrukturę, klimat i środowisko 2021-2027. – Dokumenty składać będziemy jeszcze w kwietniu – mówi Marta Aftyka, kierownik Referatu Programów Pomocowych i Rozwoju w Lęborku.
Projekt to nie tylko infrastruktura – to także edukacja klimatyczna. Planowane są gry terenowe, warsztaty dla dzieci i seniorów, plenerowy punkt informacyjny z makietą retencji, quizami i konferencjami. Miasto chce też rozwinąć akcję „Lęborska kranówka” – w tym m.in. kupić poidełka do szkół oraz rozdawać wielorazowe bidony.
We wtorek spotkanie w ramach konsultacji odbyło się w Klubie Osiedlowym „Baza” . Wzięło w nim udział około 20 osób. Na spotkanie przybyło około 20 osób.
Konsultacje trwają do piątku, mieszkańcy mogą wypełnić ankietę online lub w wersji papierowej, która jest dostępna w holu głównym w Urzędzie Miasta w Lęborku.





Chrońcie bagna,tereny zalane przez bobry,nie niszcie tam bobrowych,wprowadzajcie strefy ciszy.stop z patodeweloperka na łąkach,jak to ma miejsce w maszewie…a natura nam się odwdzieczy
Skąd takie dane, z jakiego źródła ta pani je posiadła. Według mojej wiedzy te dane tej pani to jakieś wydumane dyrdymały potrzebne do jej satysfakcji intelektualnej. Totalny bełkot bez opracowań naukowych.
Tak nagle. 2 dni na własne sugestie??? Pani Aftyko, nie lepiej zamiast 12 drzew wiśniowych posadzić 12 drzew palmowych i czuli byśmy się jak jak w Af(t)ryce. Przecież to jak nic tylko po-y-e-baństwo z czyjejś strony. I tak mieszkańców Lęborka traktuje jakiś urzędniczyna opłacana za moje podatki.
Wy się nie obawiajcie deszczu!!wy się obawiajcie braku deszczu!!