Wydają pieniądze na ozdoby, a oszczędzają na dzieciach – tak działania władz gminy ocenia mieszkanka gminy Nowej Wieś Lęborska, którzy skontaktowała się z naszą redakcją.
Chodzi o wydatki poniesione na bożonarodzeniową iluminację miejscowości i brak pieniędzy na organizację ferii dla dzieci. Samorządowcy przekonują jednak, że dzieci miały zapewnione atrakcje.
– Na organizację ferii dla dzieci nie przeznaczono z budżetu gminy ani złotówki, tłumacząc, że nie ma funduszy – podkreśla nasza czytelniczka. – Władze gminy same przyznają, że gdyby nie inni ludzie i organizacje to najmłodsi z niczego by nie skorzystali. Za to na montaż i demontaż świątecznych iluminacji gmina wydała kilkanaście tysięcy złotych. Na spotkanie z sołtysami bez problemu znalazło się z kolei ponad 2,5 tys. zł
Koszt montażu i demontażu ozdób świątecznych w Nowej Wsi Lęborskiej wzbudza wiele emocji także wśród innych mieszkańców. Jak ustaliśmy co roku jest to ponad 12,5 tys. zł. Samorządowcy przekonują jednak, że to uzasadniony wydatek.
– Zdajemy sobie sprawę, że koszt ten wzbudza emocje, ale piękne dekoracje w okresie świątecznym tworzą niepowtarzalną atmosferę, wprowadzają świąteczny klimat i zachęcają mieszkańców do wyjścia z domu – mówi Edyta Krefta, sekretarz gminy Nowa Wieś Lęborska. – Myślę, że takie wydatki w kontekście budżetu gminy są uzasadnione.
Łączny całkowity koszt poniesiony przez gminę na zakup, montaż, demontaż i eksploatację ozdób świątecznych w latach 2024/2025 wyniósł prawie 52 tysiące złotych. Zakupu dokonano zgodnie z przepisami dotyczącymi zamówień publicznych. Sekretarz gminy przyznaje, że samorząd nie przeznaczył dodatkowych pieniędzy na organizację ferii, podkreśla jednak, że ferie dla dzieci i młodzieży zorganizowano w gminie w sposób „wielopłaszczyznowy”.
– Zaangażowaliśmy do współpracy wiele podmiotów – szkoły, sołectwa, organizacje pozarządowe, Gminny Ośrodek Kultury i osoby prywatne. Rolą gminy była przede wszystkim koordynacja i integracja działań, tworzenie harmonogramów oraz promocja wydarzeń na stronach gminnych – mówi Edyta Krefta. – W tym roku podczas ferii naprawdę dużo się działo w naszej gminie, dzięki czemu dzieci i młodzież miały szanse na różnego typu aktywności.
Sekretarz gminy spytana o spotkanie z sołtysami, przekonuje, że takie spotkanie było potrzebne.
– Spotkanie z sołtysami z okazji Dnia Sołtysa miało na celu docenić znaczenie dialogu z przedstawicielami lokalnych społeczności, którzy odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu sprawami wsi – tłumaczy samorządowiec. – Takie spotkania przyczyniają się do lepszego zrozumienia potrzeb mieszkańców oraz pozwalają na wymianę doświadczeń i pomysłów. Wydarzenie to jest ważnym punktem w kalendarzu gminy wiejskiej – to forma wyrażenia szacunku i wdzięczności wobec osób, które na co dzień angażują się społecznie na rzecz swoich sołectw.