Rozliczenie podatkowe PIT jest obowiązkiem każdego podatnika, który uzyskał dochody w ubiegłym roku. Choć proces ten stał się znacznie łatwiejszy dzięki automatyzacji, wciąż istnieje ryzyko popełnienia błędów, które mogą prowadzić do konieczności korekty deklaracji PIT, a nawet nałożenia kar finansowych.
Korekta PIT. Jakie błędy mogą wystąpić w deklaracji złożonej do urzędu skarbowego?
W ciągu ostatnich lat proces rozliczenia PIT uległ dużemu uproszczeniu. Podatnicy mogą łatwo składać deklaracje online, co zmniejsza ryzyko popełnienia błędów. Niemniej jednak nadal mogą zdarzyć się pomyłki, które wymagać będą korekty zeznania PIT.
W 2023 roku w Polsce złożono blisko 25 milionów deklaracji PIT, z czego ponad 23 miliony to zeznania elektroniczne. Nadal jednak 1,4 miliona osób złożyło deklaracje w formie papierowej. To właśnie w tych tradycyjnych formularzach najczęściej dochodzi do błędów, które wymagają korekty PIT.
Błąd nr 1: Wielu płatników i brak zgłoszenia wszystkich dochodów
Jednym z najczęstszych błędów, według https://www.podatnik.info/, które mogą skutkować koniecznością korekty zeznania PIT, jest pominięcie dochodów uzyskanych z różnych źródeł. W przypadku, gdy podatnik miał wiele umów (np. umowy o pracę, zlecenia, umowy o dzieło) zawartych z różnymi płatnikami, łatwo zapomnieć o niektórych dochodach. W szczególności osoby prowadzące działalność gospodarczą lub uzyskujące dochody z wynajmu mogą mieć trudności w prawidłowym wykazaniu wszystkich źródeł dochodu.
Warto pamiętać, że przed złożeniem deklaracji podatkowych, należy sprawdzić, czy wszystkie formularze PIT-11 od płatników zostały uwzględnione. Dzięki usłudze Twój PIT-u elektronicznego można łatwo zweryfikować listę dokumentów, które zostały wykorzystane do sporządzenia zeznania rocznego.
Błąd nr 2: Błędne dane identyfikacyjne
W formularzach PIT istotne są dane identyfikacyjne, takie jak PESEL lub NIP. Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub będące podatnikami VAT posługują się numerem NIP, natomiast pozostali podatnicy powinni podać numer PESEL. Częstym błędem jest wprowadzenie nieprawidłowego numeru identyfikacyjnego, co może skutkować problemami z rozliczeniem.
Warto również zwrócić uwagę na poprawność danych w przypadku mikrorachunku, szczególnie przy dopłacie podatku. Należy upewnić się, że numer konta zawiera poprawny numer identyfikacyjny – PESEL lub NIP, zależnie od sytuacji podatnika.
Błąd nr 3: Niewykazanie wszystkich dochodów
Kolejnym częstym błędem jest pominięcie niektórych dochodów, szczególnie w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, uzyskujących dochody z wynajmu lub pracujących za granicą. Dochody uzyskane w walutach obcych również mogą stanowić problem, jeśli nie zostaną przeliczone na złote po odpowiednim kursie.
Warto również zwrócić uwagę na zmiany w przepisach dotyczących dochodów zagranicznych, w tym konwencję MLI, która wpłynęła na sposób rozliczeń w przypadku dochodów uzyskanych z wielu krajów. Dlatego też przed złożeniem zeznania rocznego warto skonsultować się z doradcą podatkowym lub dokładnie sprawdzić przepisy dotyczące dochodów zagranicznych.
Błąd nr 4: Brak podpisu
W przypadku składania deklaracji PIT drogą elektroniczną, brak podpisu może skutkować tym, że zeznanie podatkowe nie będzie miało mocy prawnej. Aby rozliczenie miało skutek prawny, należy zweryfikować tożsamość za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub NIP/PESEL.
Warto pamiętać, że brak podpisu jest jednym z najczęstszych powodów, dla których korekta deklaracji podatkowej w opisany na https://www.podatnik.info/publikacje/korekta-zeznania-rocznego-pit,615934 sposób staje się konieczna, ponieważ takie zeznanie zostaje uznane za nieważne.
Błąd nr 5: Nawet minimalna dopłata do podatku
Często zdarza się, że po wypełnieniu PIT-u podatnik stwierdza, że powinien dopłacić tylko niewielką kwotę, np. jedną złotówkę. Choć w takim przypadku odsetki za zwłokę nie są naliczane, nadal należy uiścić kwotę dopłaty, aby uniknąć problemów z fiskusem. Ponadto brak zapłaty choćby minimalnej kwoty może prowadzić do konieczności korekty deklaracji PIT.
Jak poprawić błędy w deklaracji PIT?
Jeżeli po złożeniu deklaracji rocznej odkryjesz błąd, masz prawo do złożenia korekty zeznania PIT. Korekta ta może dotyczyć m.in. błędów w danych osobowych, pominięcia dochodów, niewłaściwego wykazania ulg podatkowych, czy zmiany formy rozliczenia (np. przejście na wspólne rozliczenie z małżonkiem lub samotnym rodzicem).
Korekta zeznania rocznego musi zostać dokonana na tym samym formularzu, na którym złożyłeś pierwotne zeznanie. W formularzu należy zaznaczyć pole „korekta” w celu wskazania, że jest to poprawiona wersja deklaracji.
Kiedy powinna zostać złożona korekta zeznania podatkowego za 2024 rok?
Korekta deklaracji PIT powinna zostać złożona jak najszybciej, aby uniknąć konsekwencji związanych z błędami podatkowymi. Zgodnie z przepisami poprawić PIT można przez 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Ważne jest, aby korekta była dokonana przed upływem terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, w przeciwnym razie urząd skarbowy nie będzie miał prawa egzekwować zaległości.
Korekta PIT to niezbędny element procesu rozliczenia podatkowego, który pozwala skorygować błędy w złożonych zeznaniach PIT i uniknąć kar podatkowych. Aby uniknąć konieczności korekty, warto dokładnie sprawdzić wszystkie dane w deklaracji, upewnić się, że uwzględniono wszystkie dochody i ulgi, oraz pamiętać o poprawnym podpisaniu dokumentu.
Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z firmą „Masalski SEO”