Poradnictwo rodzinne, szkolenia i warsztaty opiekuńczo-wychowawcze, terapia uzależnień oraz grupy wsparcia dla uwikłanych w przemoc domową kobiet i mężczyzn – to tylko niektóre z nowych usług społecznych, jakie oferuje mieszkańcom Powiat Lęborski.
Wszystkie zajęcia będą realizowane w ramach projektu „Centrum wsparcia społecznego w powiecie lęborskim”. Aby skorzystać z pomocy trzeba będzie złożyć wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku lub Polskiego Towarzystwa Psychotraumatologii w Lęborku.
Założonym efektem projektu jest poprawa funkcjonowania rodzin, ograniczenie przypadków umieszczania dzieci w pieczy zastępczej oraz rozwój systemu wsparcia rodzin w kryzysie, dzieci i młodzieży, osób uzależnionych oraz ich otoczenia w powiecie lęborskim oraz rozpowszechnianie i propagowanie istoty i znaczenia rodzicielstwa zastępczego.
– Zapraszamy osoby i rodziny wymagające wsparcia w postaci usług społecznych m.in. psychoterapii, terapii, grup wsparcia dla uwikłanych w przemoc domową dla kobiet i mężczyzn, poradnictwa rodzinnego, pedagogicznego, konsultacji psychotramatologicznych, terapii uzależnień, superwizji, szkoły dla rodziców, zajęć uspołeczniających oraz szkoleń i warsztatów opiekuńczo – wychowawczych – mówi Bogusława Lis-Zielińska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku. – Szczególnie zapraszamy osoby i rodziny, które tworzą rodzinną pieczę zastępczą oraz kandydatów, którzy chcieliby taką rodzinę zastępczą stworzyć.
Łącznie w projekcie w latach 2025-2029 uczestniczyć ma co najmniej 580 osób z terenu powiatu lęborskiego. – Nie ma jeszcze ustalonej daty od kiedy będzie można składać wnioski, ale jesteśmy w trakcie przygotowywania regulaminu naboru, więc zapewne będzie to możliwe jeszcze w tym miesiącu – kontynuuje dyrektor PCPR. – Ten, gdy już powstanie, będzie musiał jeszcze być przyjęty przez powiat lęborski i wtedy ruszy do realizacji.
Kto będzie mógł skorzystać z pomocy?
Osoby dotknięte lub zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz ich rodziny w szczególności: osoby wymagające wsparcia w codziennym funkcjonowaniu i ich opiekunowie, dzieci umieszczone w pieczy zastępczej; osoby chorujące przewlekle; osoby starsze; osoby z niepełnosprawnościami; osoby z ograniczoną sprawnością, w tym osoby z niepełnosprawnościami; osoby z problemami zdrowia psychicznego i ich otoczenie.
– Zachęcamy, aby wcześniej się zastanowić z jakiej pomocy potrzebujemy skorzystać, aby umieścić później te informacje we wniosku – mówi Bogusława Lis-Zielińska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku. – Można również, z racji, że każdy ma indywidualne potrzeby, wpisać potrzebę wsparcia, daną usługę, nawet taką, która nie jest wprost wpisana w projekcie, ponieważ możemy dokonać dostosowania działań do indywidualnych potrzeb uczestników i drobnych przesunięć, jednak w granicach przeznaczonych środków, pula wartości projektu już się nie zmieni.
W ramach projektu do końca sierpnia 2029 roku ma powstać 14 miejsc świadczenia usług w społeczności lokalnej i 51 miejsc świadczenia usług wspierania rodziny i pieczy zastępczej. W ramach projektu co najmniej 268 osób zostanie objętych usługami świadczonymi w społeczności lokalnej i co najmniej 312 osób usługami z zakresie wspierania rodziny i pieczy zastępczej z terenu powiatu lęborskiego.