– Place zabaw w Lęborku powinny przechodzić regularny i szczegółowy przegląd techniczny – uważa Magdalena Miedzińska, radna Rady Miejskiej w Lęborku. Tymczasem władze miasta twierdzą, że panują nad sytuacją, a kontrole urządzeń do zabaw wykonywane są średnio raz w tygodniu. Dodatkowo w kwietniu przy placach zabaw w parku Chrobrego i w parku Michalskiego mają zostać ustawione przenośne toalety.
– Przyszła wiosna, a place zabaw są coraz bardziej oblegane przez dzieci – mówi Magdalena Miedzińska, radna Rady Miejskiej w Lęborku. – Place zabaw stanowią ważną przestrzeń rekreacyjną, edukacyjną i społeczną dla najmłodszych mieszkańców. Ich odpowiedni stan techniczny i zgodność z normami bezpieczeństwa są kluczowe do zapewnienia bezpiecznej zabawy i ochrony zdrowia dzieci. Regularna kontrola i konserwacja urządzeń zabawowych, nawierzchni amortyzujących oraz infrastruktury towarzyszącej, takiej jak ławki, kosze na śmieci czy ogrodzenia, jest niezbędna dla utrzymania wysokiego standardu tych miejsc.
Radna w swojej interpelacji do burmistrza Jarosława Litwina domaga się przeprowadzenia kompleksowego przeglądu stanu technicznego placów zabaw – szczególnie pod kątem zużycia i uszkodzeń urządzeń zabawowych, nawierzchni oraz elementów infrastruktury. Chce także przedstawienia raportu z przeprowadzonych kontroli, zawierającego informacje o stanie technicznym poszczególnych placów, wykrytych usterkach oraz podjętych lub planowanych działaniach naprawczych. Poprosiła również o udostępnienie harmonogramu regularnych przeglądów i konserwacji placów zabaw oraz informacji na temat przeznaczonych na ten cel środków w budżecie. Zaapelowała także o podjęcie działań naprawczych w przypadku wykrytych usterek, a jeśli jest to konieczne – zaplanowanie modernizacji i wymiany przestarzałych lub niespełniających norm urządzeń. Jej zdaniem należy też rozważyć możliwość stworzenia systemu zgłaszania usterek przez mieszkańców, np. poprzez interaktywną mapę na stronie internetowej urzędu lub dedykowaną aplikację. Chce również poznać plan rozwoju placów zabaw, w tym ewentualną budowę nowych obiektów lub modernizację istniejących.
– Docierają do mnie też sygnały od mieszkańców dotyczące konkretnych problemów na niektórych placach zabaw, takich jak plac zabaw przy ul. Komuny Paryskiej, w parku Chrobrego oraz w parku Michalskiego – oznajmia Magdalena Miedzińska.
Radna zaapelowała o zwrócenie szczególnej uwagi na te zgłoszenia oraz podjęcie niezbędnych działań. Chciałaby także wiedzieć, jakie działania zostaną podjęte w celu poprawy bezpieczeństwa i jakości placów zabaw na terenie Lęborka.
Radnej już zapowiedziały władze miasta.
– Regularne kontrole placów zabaw wykonywane są średnio raz w tygodniu przez pracownika Wydziału Infrastruktury Miejskiej – informuje Łukasz Ruciński, naczelnik Wydziału Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miejskiego w Lęborku. – W marcu br. stwierdzono kilka nieprawidłowości i wykonane zostały naprawy. Na placu zabaw w parku Chrobrego przy ul. Wyczółkowskiego zlikwidowana została stara, uszkodzona ścianka do wspinaczki, a pozostały otwór w zestawie zabawowym został zaślepiony kratownicą, częściowo wykopany podwójny bujak – samochód, został ponownie zakotwiony w podłożu, uzupełnione zostały też brakujące oraz uszkodzone łączniki lin na całym placu zabaw. Na placu zabaw przy ul. Komuny Paryskiej 21 (statek) uzupełnione zostały nakrętki w ławkach oraz łącznik lin w drabince, a na placu zabaw przy ul. Komuny Paryskiej 76 naprawione zostały dwa siedziska huśtawki poprzez wymianę podkładek oraz śrub.
Władze miasta zapowiadają, że w kwietniu przy placach zabaw przy ul. Wyczółkowskiego w parku Chrobrego oraz przy u. 1 Maja w parku Michalskiego mają zostać ustawione przenośne toalety zewnętrzne. Ponadto we wszystkich piaskownicach zlokalizowanych na zarządzanych placach zabaw ma zostać wymieniony piasek oraz uzupełnione będą jego braki przy urządzeniach zabawowych.
– Z uwagi na łatwość oraz natychmiastowy czas reakcji usterki na placach zabaw można zgłaszać bezpośrednio do Wydziału Infrastruktury Miejskiej pod nr tel. 59 863 7836 i taki kontakt jest preferowany – tłumaczy Łukasz Ruciński. – Zgłaszanie usterek w innych formach niż telefonicznym może niepotrzebnie opóźnić przekazanie zgłoszenia.
Jak zapewniają lęborscy urzędnicy, przygotowywane jest postępowanie na wybór wykonawcy stałego utrzymania placów zabaw. Ponadto realizacja nowych elementów zabawowych, poprzedzona sporządzeniem odpowiednich dokumentacji projektowych, będzie możliwa w przypadku zapewnienia odpowiednich środków w budżecie.
Pełna treść interpelacji radnej i odpowiedzi władz miasta znajduje się pod tekstem.
Czytaj też:
Zdjęcia: Agata Andryskowska