Lęborscy radni przyjęli dziś uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem o zmianę granic miasta. Nie obyło się bez żywej dyskusji oraz głośno wypowiedzianych obaw.
Za przyjęciem uchwały o zmianie granic Lęborka zagłosowało 12 radnych, 4 było przeciwnych, 5 wstrzymało się od głosu.
– Mieszkańcy gminy Nowa Wieś Lęborska są poirytowani i oburzeni sposobem w jaki nasz urząd wykonuje czynności dotyczące poszerzenia granic – mówił Krzysztof Siwka, radny Rady Miejskiej. – Nie akceptują tego, tak jak ja, tego niezrozumiałego pośpiechu. Zdecydowana większość mieszkańców gminy Nowa Wieś Lęborska, w tym Lubowidza, jest przeciwna przyłączeniu.
Radny poruszył również kwestię konsultacji, które jego zdaniem przeprowadzono w taki sposób, że nie są miarodajne.
– Na stronie miasta czytamy, że „ponad 78 procent głosujących poparło tę propozycję, dając tym samym silny mandat zaufania działaniom burmistrza Lęborka i Rady Miejskiej – mówi radny Siwka. – Tymczasem za powiększeniem zagłosowało 667 osób, czy to jest silny mandat? Jeżeli przyjmiemy, że jest nas 34 tysiące, to 667 osób stanowi niecałe 2 proc. Oczywiście nie umniejszam wagi tych 667 głosów. Tylko, czy głosujący mieli wiedzę na temat kosztów tego przyłączenia? Bo nawet my radni, ich nie mamy.
Radny publicznie pytał, czy miasto w ogóle jest przygotowane na taki wydatek jak powiększenie granic. Podkreślał też, że będzie to ogromne obciążenie dla budżetu.
– Czeka nas budowa dróg w zachodniej części miasta. Trzeba wykonać i połączyć ulice Spółdzielczą z ulicą Pomorską, Lubelską, Myśliwską. Czeka nas budowa wiaduktu pomiędzy ulicą Kolejarzy, a aleją Jana Pawła II – wyliczał potrzeby Krzysztof Siwka. – Jakie inwestycje będą miały pierwszeństwo – pytali mnie o to mieszkańcy Lęborka, te miejskie, czy terenów przyłączonych?
Radni długo dyskutowali o poszerzeniu granic, jednak ostatecznie, pomimo wypowiedzianych obaw oraz niepewności, wniosek został przegłosowany. Trafi on do Wojewody Pomorskiego, który przekaże go Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczna decyzja zapadnie do 31 lipca 2025 r. i zostanie podjęta przez Radę Ministrów.






