Plac w Lęborku o bogatej i burzliwej historii, znany dziś jako plac Kopernika, przez dekady nosił różne imiona – od Victoriaplatz, przez St. Salvatorplatz, aż po Horst-Wessel-Platz.
Trójkątny plac, przylegający do kościoła św. Salwatora (obecnie kościół NMP Królowej Polski), był niegdyś jednym z centralnych punktów miejskiego życia. Poza świątynią, znajdował się tu również hotel Königlicher Hof.
W okolicy placu, pod adresem Victoriaplatz 6, mieszkał Georg Schendel – późniejszy pionier niemieckiego lotnictwa, którego nazwisko zapisało się w historii rozwoju awiacji.
W centralnym punkcie placu wystawiono pomnik ku czci mieszkańców miasta poległych w wojnach o zjednoczenie Niemiec (1807–1814). Pomnik stanowił wyraz pamięci o lokalnych ofiarach burzliwych czasów w XIX wieku.
Z biegiem lat plac kilkakrotnie zmieniał nazwę, odzwierciedlając zmiany polityczne i ideologiczne. W okresie nazistowskim nosił imię Horsta Wessela, członka NSDAP i autora słynnej pieśni propagandowej. Jak zaznaczono w przekazie, nazwa Horst-Wessel-Platz została nadana na jego cześć.
Po II wojnie światowej, w ramach denazyfikacji i przywracania polskiego dziedzictwa, plac przemianowano, nadając mu imię Mikołaja Kopernika, wybitnego polskiego astronoma.
Plac Kopernika pozostaje dziś świadkiem skomplikowanej historii miasta – od monarchii pruskiej, przez mroczne czasy III Rzeszy, aż po powojenną odbudowę i polską tożsamość.
Czytaj też: