Z problemem niepłodności zmaga się nawet co piąta para w Polsce. Rządowy program refundacji in vitro stanowi odpowiedź na ten problem, oferując wsparcie dla tysięcy par marzących o dziecku. Projekt ten od momentu uruchomienia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i przynosi efekty w postaci kolejnych ciąż. Program realizowany jest w wybranych ośrodkach wspomaganej prokreacji, w tym również w Klinice Bocian w Gdańsku.
Kim są realizatorzy programu?
Realizatorzy ministerialnego programu refundacji in vitro zostali wybrani na drodze konkursu. Wśród nich jest Klinika Bocian, która posiada ośrodki w największych miastach Polski, dzięki czemu jest blisko swoich pacjentów, którzy pochodzą z różnych miejscowości – większych miast, miasteczek, czy też wsi. Placówki Kliniki Bocian objęte programem refundacji, znajdują się w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie oraz Warszawie. Od początku trwania programu, czyli czerwca 2024 r. do końca grudnia tego samego roku, w tych ośmiu placówkach potwierdzono aż ponad 1800 ciąż. To jednak nie koniec sukcesu, bowiem kolejne pary szykują się już do zabiegu. Na bieżąco pojawiają się także kolejne osoby, które marzą o rodzicielstwie i są w trakcie kwalifikacji.
Jak działa finansowanie in vitro w ramach programu?
Refundacja in vitro zakłada, że w ramach programu finansowana jest cała procedura. Środki przyznawane w ramach programu pozwalają na przeprowadzenie procedur takich jak zapłodnienie pozaustrojowe, kriokonserwacja zarodków, a także korzystanie z dawstwa gamet lub zarodków. Liczba finansowanych cykli zależy od rodzaju procedury in vitro. Program ministerialny umożliwia parom sfinansowanie maksymalnie 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu: do 6 cykli z wykorzystaniem dawstwa zarodków, do 4 cykli z użyciem własnych komórek rozrodczych lub nasienia dawcy, a także do 2 cykli z dawstwem oocytów. Program refundacji in vitro umożliwia również pacjentom onkologicznym zabezpieczenie płodności na przyszłość. Osoby dotknięte chorobą nowotworową, które marzą o rodzicielstwie w ramach programu mogą zamrozić komórki jajowe lub nasienie.
Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z programu?
Przystąpienie do programu refundacji in vitro jest proste, wymaga tylko spełnienia kilku podstawowych warunków. Refundacja skierowana jest do par, u których stwierdzono bezwzględną niepłodność lub które przez co najmniej rok bezskutecznie leczyły się z powodu trudności z zajściem w ciążę. Ważnym kryterium jest również status związku – program obejmuje małżeństwa i osoby pozostające we wspólnym pożyciu. Partnerzy muszą posiadać aktualne ubezpieczenie w ramach powszechnego systemu zdrowotnego. Kobiety mogą korzystać z programu do 42. roku życia w przypadku procedur z użyciem własnych komórek jajowych lub nasienia dawcy, a do 45. roku życia przy dawstwie oocytów i zarodków. Mężczyźni mogą uczestniczyć w programie do ukończenia 55. roku życia. Refundacja dotyczy także par z zamrożonymi zarodkami oraz osób zmagających się z niepłodnością wtórną, to znaczy posiadających już dzieci.
Leczenie niepłodności w województwie pomorskim
Klinika Bocian w Gdańsku to jeden z ośrodków zajmujących się kwalifikacją i leczeniem par w ramach refundacji in vitro, w województwie pomorskim. Placówka mieści się przy Alei Grunwaldzkiej 103A. Osoby zainteresowane programem refundacji w tym ośrodku – mogą zadzwonić pod numer tel. +48 58 350 28 80 lub odwiedzić placówkę osobiście.
Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z firmą „Klinika Bocian”



