26/01/2025
Aktualności

Łeba, rowery i kampery. Plany rozwoju turystyki w powiecie lęborskim

reklama
Łeba, rowery i kampery. Plany rozwoju turystyki w powiecie lęborskim

W Starostwie Powiatowym w Lęborku odbył się Konwent Starosty, Burmistrzów i Wójtów powiatu lęborskiego, poświęcony kierunkom rozwoju turystyki w regionie. Głównym tematem spotkania była koncepcja „Strefy turystycznej Kaszuby Północne”. W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy oraz eksperci z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

reklama

Spotkaniu przewodniczył Starosta Lęborski Tomasz Litwin, a wśród przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego znaleźli się: Marta Chełkowska (dyrektor Departamentu Turystyki i Sportu), Anna Błazewicz-Stasiak (zastępca dyrektora Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego), Izabela Fludzińska (zastępca dyrektora Departamentu ds. Projektów Infrastrukturalnych) oraz Michał Bieliński (główny specjalista w Departamencie Turystyki i Sportu).

Nowe trasy rowerowe i rozwój infrastruktury turystycznej

Podczas spotkania omawiano m.in. plany rozwoju tras rowerowych, w tym trasę z Garczegorza do Choczewa z miejscami postojowymi oraz fragmenty międzynarodowych szlaków EV 10/13: Sarbsk – Ulinia i Nowęcin. Inwestycje te mają zwiększyć atrakcyjność powiatu lęborskiego dla miłośników turystyki rowerowej.

Dużo uwagi poświęcono również rozwojowi infrastruktury wodnej, w tym Pomorskiej Strefy Uzdrowiskowej, Pomorskich Szlaków Kajakowych, kąpielisk i oferty żeglarskiej. Dyskutowano także o potencjale Pętli Żuławskiej, Zatoki Gdańskiej i Morza Bałtyckiego w kontekście rozwoju turystyki wodnej.

Parki zdrowia i karawaning

Ciekawą propozycją były „parki zdrowia” – miejsca rekreacyjne i regeneracyjne dostępne dla osób w różnym wieku i stanie zdrowia. Nadmorska Łeba została wskazana jako idealne miejsce do realizacji takiego projektu.

Również karawaning, czyli turystyka kamperowa, zyskał uznanie jako ekologiczna alternatywa dla podróży lotniczych. W powiecie lęborskim planowane są Miejsca Obsługi Kamperów w Sarbsku, Nowęcinie i Żarnowskiej.

Ambitne inwestycje na lata 2024-2028

Realizowany w latach 2024-2028 Program wspierania inwestycji Jednostek Samorządu Terytorialnego otwiera przed regionem nowe możliwości. Budżet programu wynosi 312,5 mln zł, z czego 250 mln pochodzi z budżetu państwa, a wkład własny JST to 62,5 mln zł. Priorytety obejmują m.in. infrastrukturę czasu wolnego i turystyczną.

Dodatkowe środki na rozwój regionu mogą pochodzić z inwestycji związanych z budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która wpłynie na poprawę dostępności transportowej, edukację oraz atrakcyjność osiedleńczą.

Wśród propozycji znalazł się także rozwój oferty turystyki konnej oraz wykorzystanie historycznego grodziska w Białogardzie do stworzenia centrum kultury i edukacji archeologicznej.

reklama
reklama

1 Komentarz

    I znowu.. proszę o przeprowadzenie referendum wśród mieszkańców np. wsi Żarnowska, czy są w stanie udzwingac napływ turystów bez wsparcia że strony gminy , która ciągle nie ma funduszy …
    Mamy wewnętrzne problemy , które nie są rozwiązane..
    Lampy na Lęborskiej i Polnej nie świecą nam od tygodnia pomimo zgłoszeń do gminy.. a mowa o większych inwestycjach ???

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *