20/01/2025
Aktualności

Szymon Medalion: Jestem zszokowany podejściem burmistrza i radnych do zmiany granic Lęborka

reklama
Szymon Medalion: Jestem zszokowany podejściem burmistrza i radnych do zmiany granic Lęborka

Na piątkowej sesji Rady Miejskiej większość radnych zagłosowała za rozpoczęciem procedury zmiany granic administracyjnych Lęborka kosztem gminy Nowa Wieś Lęborska. Z ich decyzją nie zgadza się wójt Szymon Medalion, który już zapowiedział, że wraz z mieszkańcami i wszystkimi grupami interesu zrobi wszystko, żeby ten projekt zablokować.

Za przyjęciem uchwały ws. przystąpienia do procedury zmiany granic administracyjnych Lęborka zagłosowało 12 radnych, 8 wstrzymało się od głosu, a jeden był nieobecny. Szczegółowo o tym głosowaniu czytaj:

reklama
reklama

– Jestem zszokowany podejściem burmistrza i radnych do tego tematu – mówi Szymon Medalion, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska. – Lębork ma w swoim haśle ”miasto z europejską klasą” i tej klasy oczekiwałbym szczególnie w poszanowaniu procesów demokratycznych. Przyszedłem na sesję Rady Miejskiej w Lęborku nie po to, żeby przekonywać radnych do swoich racji i tłumaczyć im jak bardzo absurdalny jest sposób, w który jest procedowany, ale przede wszystkim, żeby zobaczyć, o których terenach w ogóle mówimy, bo mapy, które dostali dziś radni przed sesją nigdy nie trafiły do mnie na biurko i nigdy nie były przedmiotem rozmów.

Podczas wystąpienia na sesji burmistrz Jarosław Litwin powiedział z mównicy, że dwa razy spotykał się z wójtem gminy Nowa Wieś Lęborska, aby rozmawiać o zmianie granic Lęborka. Jednak w ocenie Szymona Medaliona te rozmowy były nieudane.

– Za pierwszym razem usłyszałem, że burmistrz nie powie mi, o jakie tereny będzie walczył, a za drugim powiedział bardzo ogólnie, że to tereny m.in. Lubowidza i Rybek – informuje Szymon Medalion. – Jak prosiłem o konkretne wskazanie, to tego nie dostałem. Nie wiedziałem więc, o jakie konkretne działki chodzi. Żadne dokumenty do mnie nie trafiły. W piątek dopiero prosiłem lęborskich radnych o wskazanie, o czym w ogóle jest mowa. W piątek radni zagłosowali „za”, ponieważ narracja, którą narzucono jest taka, że jest to w interesie Lęborka, natomiast nawet jeżeli miasto potrzebuje terenów na rozwój, to należy to robić w poszanowaniu wszelkich procedur demokratycznych i dialogu, o którym burmistrz bardzo często wspomina. To, że nie podano, o jakie tereny chcą walczyć przeczy słowom o chęci dialogu.

Jak zapowiedział wójt gminy Nowa Wieś Lęborska, będzie bronił terenów, które Lębork chciały przejąć.

– Wspólnie z mieszkańcami i wszystkimi grupami interesu zrobię wszystko, żeby ten projekt zablokować w takiej formie, w jakiej jest – oznajmia Szymon Medalion. – Podejmiemy wszelkie możliwe działania, które ten pomysł zablokują. Nasze działania nie będą tylko w interesie gminy Nowa Wieś Lęborska, ale także całego naszego regionu, bo od lat działamy jako wspólny organizm społeczno-gospodarczy. Od tej decyzji będzie zależała przyszłość naszego regionu i następnych pokoleń oraz tego, jak będziemy się kształtować społecznie i gospodarczo. To nie może być wrzutka na sesję, to nie może być i uchwała, którą się proceduje na szybko, bez informowania stron, bez dialogu, bez rozmów i negocjacji.

CZYTAJ TEŻ:

Zdjęcia / Wideo: Urząd Gminy w Nowej Wsi Lęborskiej / Urząd Miejski w Lęborku / Facebook / Szymon Medalion – wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska

reklama

5 Komentarze

    Zgadzam się z Panem wójtem.

    18
    2

    Proponuję pokazać jak ważna jest gmina NWL i zrobić protest na drogach dojazdowych dk GLE

    4
    9

      Wystarczy że Lębork jest zakorkowany. Jedna wielka porażka.

      11

    Nie rozumiem jakie argumenty stoją za tą „walką” i co lepszego daje wieś od miasta? Nie widzę żadnego merytorycznego argumentu a przyłączone grunty mają szanse być lepiej odśnieżone, zagospodarowane i skomunikowane będąc częścią miasta.
    Nie ma znaczenia czy grunty zostaną w NWL czy będą Lęborku bo nie ma to wpływu „patodeweloperkę” – jak ktoś dostanie pozwolenie to wybuduje np. przypadek oś. Wschód w Lęborku czy osiedla w Czarnówku gminy NWL.
    Gmina NWL nie jest w stanie dobrze zagospodarować swoich terenów. Lubowidz czy Rybki przez 20 lat nie mogły doczekać się dróg, kanalizacji, komunikacji miejskiej.
    Jako miasto są większe szanse uzyskania dotacji i zagospodarowania tych terenów bo gmina NWL nie ma budżetu. Piszę to jako mieszkaniec Lubowidza.

    Proszę o argumenty stojące za pozostaniem w gminie wiejskiej 🙂

    1
    8

      W tym roku nawet Mosty były lepiej odśnieżone od Lęborka .

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *