Pod koniec ubiegłego tygodnia zima znowu zaatakowała niespodziewanie. Intensywne opady śniegu dały o sobie znać kierowcom i przechodniom. Jak zapewniają miejscy urzędnicy, na lęborskie ulice wysłano cały dostępny sprzęt do odśnieżania. W ramach akcji „Zima” drogowcy będą w pogotowiu do 31 marca.
Śnieżyca zaatakowała w piątek, 3 stycznia, po godzinie 14:00. Wystarczyło kilkanaście minut, aby miasto pokryło się białym puchem. Walką ze śniegiem na ulicach i chodnikach miasta zajmują się cztery firmy, z którymi Urząd Miejski w Lęborku podpisał umowy. Do prowadzenia akcji „Zima” na drogach należących do Lęborka, a jest ich ok. 90 kilometrów, jest wykorzystanych osiem jednostek sprzętu – cztery pługo-solarki do utrzymania jezdni i cztery pojazdy typu multicar do utrzymania chodników. Wszystkie pojazdy są monitorowane GPS-em i na bieżąco pracownicy urzędu mogą śledzić ich pracę a potem rozliczać. Do dyspozycji na pierwszy rzut jest 200 ton piasku, 300 ton mieszanki solno-piaskowej i 300 ton soli.
– Pracownicy Wydziału Utrzymania Dróg i Terenów Komunalnych na bieżąco monitorują sytuację pogodową i reagują zgodnie z tym, co mówi prognoza i przede wszystkim z tym, co się dzieje na ulicach miasta – mówi Janusz Pomorski, kierownik Referatu Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Lęborku. – W piątek, po godzinie 17:00, do walki ze śniegiem rzuciliśmy wszystkie nasze siły. Na ulice wyjechały cztery pługopiaskarki i cztery multicary. Pracownicy pracowali do późnej nocy i wydaje się, że opanowali sytuację. W sobotę praktycznie przyszło już ocieplenie. Najgorzej jest, gdy występuje wahanie temperatury na plusie i na minusie, gdy w dzień są roztopy, a w nocy wszystko na nowo zamarza. Wtedy na jezdni i chodnikach powstaje śliskość.
Jak przekonują lęborscy urzędnicy – sprzętem do odśnieżania trzeba zarządzać racjonalnie.
– To nie jest tak, że zastosowanie soli, czy mieszanki piaskowo-solnej od razu pomoże – tłumaczy Janusz Pomorski. – Sól drogowa dopiero godzinę czy dwie po wysypaniu zaczyna działać. Pługi powinny wyjeżdżać po godzinach szczytu, by niepotrzebnie nie stały w korkach. Praca ekip odśnieżających drogi powinna być efektywna. Mamy w Lęborku łącznie prawie 200 km dróg i chodników do odśnieżania. W najbliższych dniach firmy, które dla nas wykonują usługi odśnieżania, uzupełnią zapasy piasku i soli i będą gotowe do kolejnego ataku zimy. Ponadto nie wszystkie ulice obsługujemy, bo na terenie miasta znajdują się także drogi powiatowe, krajowe, wojewódzkie i tereny spółdzielcze.
Przypomnijmy, że ulice, które odśnieża powiat to ul. Gdańska, Kaszubska, Małoszycka i Syrokomli, a województwo – ul. Krzywoustego, Zwycięstwa, Niepodległości i Kossaka. Są też drogi krajowe – ul. Jana Pawła II i ul. Abrahama.
Urząd Miejski w Lęborku na zimowe utrzymanie dróg zarezerwował milion złotych, a drogowcy będą w pogotowiu do 31 marca.
W okresie zimowym 2024/2025 w Urzędzie Miejskim w Lęborku został też uruchomiony numer telefonu – 606 399 497 – do dyspozytora zimowego utrzymania.
CZYTAJ TEŻ:
























Źródło: Urząd Miejski w Lęborku / Zdjęcia: Tomasz Wojtalik