Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych na całym świecie, ale sposób, w jaki jest celebrowane różni się znacząco w zależności od kraju. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących tradycji świątecznych z różnych zakątków globu.
1. Włochy. La Befana i uroczysta kolacja
We Włoszech Święta Bożego Narodzenia są głównie świętem rodzinnym. Ważną rolę odgrywa Wigilia („La Vigilia”), podczas której spożywa się uroczystą kolację, tradycyjnie składającą się z trzynastu postnych dań, w tym siedmiu dań rybnych. Nie ma tradycji łamania się z najbliższymi opłatkiem i składania sobie życzeń. W Boże Narodzenie w gronie rodzinnym spożywa się świąteczny obiad. Prezenty pierwszego dnia świąt rano przynosi Babbo Natale. W niektórych regionach dzieci czekają nie tylko na Świętego Mikołaja, ale również na La Befanę – dobrą czarownicę, która przynosi prezenty 6 stycznia, w Święto Trzech Króli. Nie można też nie wspomnieć o świątecznych szopkach, czyli presepe, które są podstawowym
symbolem świąt we Włoszech.
2. Japonia. KFC i romantyczne kolacje
Chociaż Boże Narodzenie nie jest świętem religijnym w Japonii, to tradycja świętowania zyskała tam na popularności w latach 70. XX wieku. Jednym z najciekawszych zwyczajów jest spożywanie kurczaka z KFC jako świątecznej kolacji. Popularność tego zwyczaju wynika z kampanii marketingowej „Kentucky for Christmas”. Boże Narodzenie w Japonii ma również charakter romantyczny i jest porównywane do Walentynek.
3. Meksyk. Las Posadas i żywe szopki
W Meksyku święta rozpoczynają się już 16 grudnia, kiedy to odgrywane są Las Posadas, czyli procesje upamiętniające wędrówkę Maryi i Józefa do Betlejem. Ludzie przemierzają ulice, śpiewając pieśni i niosąc figurki Maryi i Józefa. Tradycyjnie na zakończenie procesji dzieci rozbijają kolorowe piniaty.
4. Australia. Święta na plaży
Ze względu na to, że Boże Narodzenie w Australii przypada w samym środku lata, wiele rodzin spędza ten czas na plaży. Tradycyjne dania, takie jak pieczony indyk, często zastępowane są grillowanymi owocami morza. Popularnym wydarzeniem jest również „Carols by Candlelight”, podczas którego ludzie śpiewają kolędy pod gołym niebem, świecąc świeczkami.
5. Niemcy. Jarmarki bożonarodzeniowe i Adventskranz
To właśnie w Niemczech została zapoczątkowana tradycja ubierania choinki na Święta Bożego Narodzenia. Zwyczaje bożonarodzeniowe w tym państwie nieco różnią się od tych polskich. Na wigilijnym stole potrawy są raczej skromne, bardziej uroczyście traktuje się bożonarodzeniowy obiad. Niemcy składają sobie życzenia, jednak nie dzielą się opłatkiem. 25 grudnia na stole króluje między innymi: gęś z ziemniakami lub knedlami, pieczona kiełbasa, potrawy z kiszonej kapusty. Prezenty nie są chowane pod choinką, lecz stawiane na stole. Tradycją bożonarodzeniową w Niemczech jest również przygotowywanie na czas świąt Weihnachtsstollen, czyli strucli nadziewanej bakaliami.
Niemcy słyną z malowniczych jarmarków bożonarodzeniowych, takich jak ten w Norymberdze czy Dreźnie. Tradycja przygotowywania wieńca adwentowego (Adventskranz) jest również głęboko zakorzeniona. Każda z czterech świec symbolizuje kolejny tydzień Adwentu, a zapalanie ich jest ważnym momentem w świątecznych przygotowaniach.
6. Filipiny. Najdłuższe święta na świecie
Na Filipinach Święta Bożego Narodzenia zaczynają się już we wrześniu i trwają aż do stycznia. W czasie nocy wigilijnej odprawiana jest tradycyjna msza „Simbang Gabi”, po której rodziny spotykają się na uroczystej kolacji zwanej „Noche Buena”. Ważnym elementem dekoracji są parólowe – kolorowe lampiony symbolizujące gwiazdę betlejemską.
7. Islandia. 13 Mikołajów i Yule Cat
Na Islandii tradycja świąteczna obejmuje 13 Mikołajów (Jólasveinar), którzy przez 13 dni poprzedzających Boże Narodzenie przynoszą dzieciom drobne prezenty. Każdy z nich ma inny charakter i zwyczaje, a ich odwiedziny wiążą się z różnego rodzaju psotami. Warto również wspomnieć o Yule Cat, ogromnym kocie, który zgodnie z legendą pożera tych, którzy nie dostali nowych ubrań na święta.
8. Anglia. Indyk, pudding i skarpety na prezenty
Na tradycję bożonarodzeniową w Wielkiej Brytanii składają się przede wszystkim pieczony indyk i płonący pudding. Bez nich angielska Wigilia nie mogłaby się odbyć. Nieodłącznym elementem świąt są także dziecięce skarpety świąteczne pozawieszanych na drzwiach w nadziei na to, że następnego dnia wypełnią się prezentami. Z Wielkiej Brytanii wywodzi się też tradycja wysyłania kartek świątecznych, a także pocałunku pod jemiołą, który ma przynieść szczęście.
9. Hiszpania. Na wigilijnym stole nie znajdziemy opłatka
Hiszpanie przyozdabiają domy i ulice kolorowymi światełkami oraz budują szopki bożonarodzeniowe, ale na hiszpańskim wigilijnym stole nie znajdziemy opłatka. Zamiast niego przygotowywana jest chałwa. Podobnie jak w wielu innych krajach hiszpańsko-języcznych, prezenty nie są wręczane w Wigilię, tylko 6 stycznia – w Święto Trzech Króli, na pamiątkę darów, które Jezus otrzymał od przybyłych mędrców. Ponadto zawsze 8 grudnia odbywa się ceremonia tańca „Baile de los Seises”. To jedna z hiszpańskich tradycji świątecznych, podczas której ludzie tańczą na ulicach w rytm tamburynów, grzechotek i kastanietów.
10. Austria. Legendarna „Cicha noc”
W Austrii podobnie jak w Niemczech najważniejszym elementem Świąt Bożego Narodzenia są jarmarki bożonarodzeniowe. Największy z nich odbywa się w Wiedniu. Święta w tym państwie to także śpiewanie kolęd, w tym tej najsłynniejszej pt. „Cicha noc” („Stille Nacht”), pochodzącej właśnie z tego państwa. Podczas Wigilii czyta się również fragmenty Biblii.
Kristkindl, które symbolizuje Dzieciątko Jezus, przynosi prezenty austriackim dzieciom. Na tradycyjnym świątecznym austriackim stole znajdują się m.in. pieczone migdały i kasztany. Jest także karp albo pieczona kaczka. Nie może też zabraknąć świątecznych ciast. Najpopularniejsze jest ciasto z Południowego Tyrolu – Tiroler Zelten z mleka, mąki, soli, masła i miodu z dodatkiem bakalii.
11. Szwecja. Prezenty rozdaje Jul Tomte
Szwedzi rozpoczynają przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia już na początku grudnia. Wtedy też przystrajają swoje domy. Wigilia w Szwecji, w odróżnieniu od polskiej tradycji, nie jest postna. Na szwedzkim stole znajdziemy mięso oraz ryby.
Istnieje tradycja przyozdabiania choinki, ale nie ma zwyczaju chodzenia na pasterkę. Prezenty przynosi przyjazny krasnal z brodą – Jul Tomte.
12. Francja. Świąteczny szampan
Najważniejszym daniem serwowanym w Boże Narodzenie jest indyk nadziewany kasztanami. Co ciekawe, świąteczne potrawy Francuzi popijają… szampanem. Deser to rolada w kształcie pnia drzewa zwana „Buche de Noel”.
Boże Narodzenie jest świętem, które łączy ludzi na całym świecie, ale sposoby jego obchodów są odzwierciedleniem lokalnych tradycji i kultury. Niezależnie od miejsca, wspólnym mianownikiem jest radość, dzielenie się i czas spędzony z bliskimi.
CZYTAJ TEŻ:
Fot. pixabay