Leasing to popularna forma finansowania, dzięki której można korzystać z m.in. samochodu czy komputera bez konieczności natychmiastowego zakupu. To rodzaj umowy, na podstawie której leasingodawca oddaje konkretny przedmiot do użytkowania leasingobiorcy – w zamian za okresowe tzw. raty leasingowe. Sprawdź, jak dokładnie działa leasing.

Zasady działania i rodzaje leasingu
Leasing polega na prostym mechanizmie. Firma leasingowa (leasingodawca) zakupuje dany przedmiot. Następnie udostępnia go leasingobiorcy na ustalony okres i zgodnie z uzgodnionymi warunkami. W zamian za korzystanie z danej rzeczy leasingobiorca zobowiązuje się do regularnego opłacania rat. Aby je wyliczyć, często przydatny okazuje się kalkulator leasingowy.
Po zakończeniu umowy leasingowej leasingobiorca może wykupić przedmiot za ustaloną kwotę. Może również zwrócić go leasingodawcy.
W Polsce funkcjonują dwa główne rodzaje leasingu – operacyjny i finansowy. Każdy z nich wyróżnia się specyficznymi cechami, ograniczeniami i korzyściami.
- Leasing operacyjny – najpopularniejsza forma leasingu w Polsce. W tej formie leasingodawca jest właścicielem przedmiotu przez cały okres trwania umowy. Dla leasingobiorcy raty leasingowe stanowić mogą jednak koszt uzyskania przychodu.
- Leasing finansowy – od operacyjnego różni się tym, że przedmiot leasingu traktowany jest jako środek trały w ewidencji leasingobiorcy. Właśnie on dokonuje odpisów amortyzacyjnych i odpowiada za ubezpieczenie przedmiotu. Po zakończeniu umowy leasingobiorca nie musi wykupować przedmiotu lub go oddawać – automatycznie staje się jego właścicielem.
Zalety i wady leasingu – ważne informacje
Leasing cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorstw i osób prywatnych. Dzięki niemu można użytkować przedmioty bez konieczności jednorazowego wydatku. Umowy leasingowe dostosowuje się do potrzeb klientów (np. wysokość rat i okres leasingu). Poza tym raty leasingowe (leasing operacyjny) i koszty eksploatacji zaliczane mogą być do kosztów uzyskania przychodu.
W przypadku leasingu operacyjnego przez cały okres trwania umowy przedmiot leasingu jest własnością leasingodawcy. Leasing często wiąże się też z kosztami dodatkowymi (np. ubezpieczenia). Bez względu na sytuację finansową leasingodawca musi regulować raty. Umowy leasingowe mogą narzucać też pewne ograniczenia dotyczące użytkowania przedmiotu (np. limit kilometrów w przypadku samochodu).
O czym warto pamiętać, decydując się na leasing?
Zanim podpiszesz umowę leasingową, przeanalizuj różne oferty dostępne na rynku. Możesz porównać warunki finansowe – wysokość rat, koszty początkowe i obowiązkowe prowizje. Okres trwania umowy powinien zostać dopasowany do twoich możliwości i planów finansowych. Musisz też upewnić się, na jakich warunkach będziesz mógł wykupić przedmiot.
Leasing jest elastyczną i wygodną formą finansowania. Mimo że ma pewne wady, korzyści płynące z leasingu zdecydowanie przewyższają ograniczenia. Klucz to dokładne zapoznanie się z warunkami umowy i wybór odpowiedniej oferty dostosowanej do potrzeb.

Artykuł sponsorowany