22/12/2024
Aktualności

Tak wyglądał park Chrobrego w Lęborku w przeszłości [ZDJĘCIA]

reklama
Tak wyglądał park Chrobrego w Lęborku w przeszłości [ZDJĘCIA]

Park im. Bolesława Chrobrego w Lęborku, popularne miejsce spacerów i wypoczynku, kryje w sobie bogatą historię sięgającą XIX wieku.

reklama

Historia parku Chrobrego w Lęborku

Park Chrobrego został założony pod koniec XIX wieku jako park miejski, zaś na początku XX w. otrzymał swoją obecną nazwę. Już na początku lat 60. XIX stulecia Towarzystwo Upiększania Miasta (Verschönerungsverein) postanowiło zagospodarować dominujący nad miastem teren, na którym dawniej znajdowało się miejsce egzekucji. Dziś miejsce to nazywane jest Górą Parkową, ale wówczas nazywano je Górą Szubieniczą. Po przekształceniu terenu w miejsce służące rekreacji mieszkańców nadano mu nazwę Wzgórze Wilhelma (Wilhelmshöhe) i stopniowo urządzano tam główny park miejski. Z informacji zgromadzonych przez lęborską bibliotekę wynika, że nie brakowało w nim urokliwych miejsc. Zachowały się jeszcze przedwojenne założenia parkowe, m.in. różany ogród, który rozpościerał się tarasowo na południowym zboczu w kierunku rzeki Łeby. W „dzikiej” części parku spotkać można było wiewiórki, króliki i wiele gatunków ptaków.

Od strony ulicy Gdańskiej przykuwała wzrok ładna altana, przypominająca antyczne budowle. Ulokowana nad Łabędzim Stawem zwana była popularnie „altanką” lub „Świątynią Dumania”, gdzie pary umawiały się na randki. Altanka, która powstała w 1928 r.  była w rzeczywistości pomnikiem poległych w I wojnie światowej obywateli Lęborka. Pozbawiona niemieckich elementów i napisów stała w parku do 1968 roku, kiedy z okazji 25-lecia powstania Ludowego Wojska Polskiego na jej miejscu pojawił się czołg IS-2. 

Park Chrobrego – rekreacja i natura w sercu Lęborka

Dziś park Chrobrego łączy historię z nowoczesnością. Na najwyższym wzniesieniu, zwanym Górą Parkową (105 m n.p.m.), znajduje się Wieża Ciśnień z ekspozycją muzealną i punktem widokowym. W parku zachowały się drzewa mające ponad 150 lat, dodając przestrzeni niepowtarzalnego uroku.

Lęborski park oferuje liczne formy aktywności: alejki spacerowe, ławeczki, ścieżkę zdrowia z 12 stacjami do ćwiczeń oraz obszary sprzyjające joggingowi. W 2021 roku na Łabędzim Stawie zainstalowano pływającą fontannę, a w ramach programu „Zielony Lębork” zrewitalizowano tereny zielone, tworząc kwiatową łąkę i nowe tarasy z roślinami.

W 2024 roku trwa zaplanowana renowacja kamiennych schodów prowadzących do Wieży Ciśnień.

Jak wyglądał lęborski park Chrobrego dawniej? Zobacz archiwalne zdjęcia:

Rok 1901: na pocztówce – dom dziecka, strzelnica, Wilhelmshohe.

reklama

Lata 20. i 30. XX wieku – widok na stawek w parku Chrobrego w Lęborku

Park Chrobrego w Lęborku – lata 60. XX wieku

reklama

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *