22/12/2024
Aktualności Sport

Rowerowa przyszłość Lęborka? „Mamy ambitne plany” – zapowiada zastępca burmistrza

reklama
Rowerowa przyszłość Lęborka? „Mamy ambitne plany” – zapowiada zastępca burmistrza

Dokończenie budowy dróg rowerowych, uzupełnienie pozostałych tras, niwelowanie niebezpiecznych miejsc czy uzupełnienie infrastruktury o wiaty i stojaki. To tylko niektóre propozycje, które padły w Stacji Kultura w Lęborku podczas otwartych konsultacji społecznych dotyczących przyszłości komunikacji rowerowej w mieście.

reklama

W Lęborku otwarte konsultacje społeczne dotyczące przyszłości komunikacji rowerowej odbyły się po raz pierwszy. W Stacji Kultura zgromadziło się ponad 30 osób, a żywa dyskusja, wymiana zdań, opinii i pomysłów trwała ponad dwie godziny.

Konsultacje społeczne przyciągnęły przedstawicieli środowiska rowerowego, pracowników ratusza, radnych i mieszkańców. Samorząd Lęborka reprezentował burmistrz Jarosław Litwin wraz z zastępcą Krzysztofem Królem, a powiat lęborski – wicestarosta Adrian Wenta.  W spotkaniu w roli eksperta uczestniczyła też dr inż. Joanna Wachnicka z Katedry Inżynierii Transportowej Politechniki Gdańskiej.  

– Na konsultacje rowerowe zaprosiliśmy mieszkańców, pasjonatów dwóch kółek, zarządców dróg – informuje burmistrz Lęborka Jarosław Litwin. – Rozmowa i dyskusja była bardzo merytoryczna i to mnie bardzo cieszy. Konsultacje społeczne to proces, do którego będziemy dążyć i rozwijać w wielu obszarach funkcjonowania miasta. 

Opracowywany i przedstawiony na spotkaniu plan strategiczny Lęborka obejmuje integrację mieszkańców i promowanie aktywnego stylu życia poprzez organizowanie dni rowerowych, wydarzeń rekreacyjnych, angażowanie lokalnych liderów do promocji jazdy na rowerze i edukacji na temat bezpieczeństwa rowerzystów. To także badanie świadomości i zachowań użytkowników dróg, by lepiej dopasować kampanie edukacyjne i działania uświadamiające. W ramach planowania komunikacji rowerowej pracodawcy byliby zachęcani m.in. do tworzenia miejsc na rowery, czy dofinansowania zakupu rowerów dla pracowników.

– Mamy ambitne plany rozwoju w Lęborku transportu rowerowego – mówi zastępca burmistrza Krzysztof Król. – Staramy się pozyskać na ten cel środki z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego i pierwsze środki zostały już dedykowane. Zawnioskowaliśmy też do Urzędu Marszałkowskiego o przesunięcie kwoty 1 miliona euro dla ścieżek rowerowych. Kolejne inicjatywy dotyczą wykorzystania środków z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Tam też ujęliśmy kilka ścieżek rowerowych i w ramach aplikowania o środki zorganizowaliśmy konsultacje społeczne.

Przedmiotem ożywionej dyskusji było utworzenie Zespołu Roboczego. Jego zadaniem byłby rozwój i bezpieczeństwo transportu rowerowego. Miałby także proponować rozwiązania infrastrukturalne, konsultować w imieniu mieszkańców projekty i pomysły na modernizację i poprawę jakości nawierzchni dróg rowerowych, w tym na tworzenie nowych dróg rowerowych i udogodnień dla rowerzystów. Zespół miałby także przyjmować uwagi zgłaszane przez mieszkańców i przedstawianie ich burmistrzowi, jak również przygotowywać kampanię edukacyjną o bezpiecznym korzystaniu z rowerów i hulajnóg.

W składzie Zespołu Roboczego do którego wciąż można dołączyć weszli urzędnicy odpowiedzialni za budowę i utrzymanie dróg oraz pozyskiwanie środków, komendant straży miejskiej, oficer rowerowy z powiatu lęborskiego, a także przedstawiciele stowarzyszeń rowerowych i radni. Zespół ma spotykać się cyklicznie i opiniować oraz kreować działania na rzecz rozwoju komunikacji rowerowej w Lęborku.

Organizację spotkania docenił Lider Grupy Turystyczno-Rowerowej Lew Lębork Adam Matuszek.Codziennie poruszam się rowerem po Lęborku. Dobrze, że doszło do takiego spotkania. Cieszę się, że władze miasta chcą rozmawiać z rowerzystami i konsultować z nimi na bieżąco z nami swoje plany – mówił po spotkaniu.

Wśród pomysłów na rozwój infrastruktury rowerowej oraz poprawę bezpieczeństwa znalazło się przebudowanie przejść dla pieszych, zmiana organizacji ruchu, spowolnienie ruchu, ujednolicenie prędkości, wyeliminowanie przeplatania torów ruchu, wyeliminowanie zagrożenia ze strony samochodów, motocykli czy quadów.

– W związku z projektowanymi w Lęborku drogami rowerowymi, a zajmuje się tym naukowo i zawodowo, mam nadzieję, że będę mogła służyć swoją radą, tak by zaprojektowane trasy były jak najbardziej przyjazne dla mieszkańców– zadeklarowała dr inż. Joanna Wachnicka z Katedry Inżynierii Transportowej Politechniki Gdańskiej.– Komunikacja rowerowa to nie tylko budowa nowej infrastruktury, ale również zadbanie o istniejąca infrastrukturę pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego: zarządzanie prędkością, bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Jeżeli zadbamy o to, mamy szanse by więcej osób korzystało z rowerów.

Podczas spotkania rowerzyści i mieszkańcy zainteresowani przyszłością komunikacji rowerowej w Lęborku zgłaszali swoje wnioski i propozycje. Swoje propozycje może składać każdy mieszkaniec za pośrednictwem internetowej ankiety https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc1kRHMGxAPnBFWsUqfGRAx89lSVPDR-LPBem7UK_EvFBn1aw/viewform?usp=sf_link

CZYTAJ TEŻ:

reklama

Źródło / Zdjęcia / Wideo: Urząd Miejski w Lęborku / Starostwo Powiatowe w Lęborku

reklama

1 Komentarz

    Wy nie macie innych problemów?widmo wojny krąży nad głowami a wy ciągle o rowerach…rowerami chcecie się bronić?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *