Jesienne wyprzedaże to czas, gdy wyjątkowo chętnie robimy zakupy licząc na duże rabaty. W centrach i galeriach handlowych jest wtedy więcej klientów, a złodzieje kieszonkowcy wykorzystują nieuwagę i pośpiech kupujących. To również okres wzmożonych zakupów online. Policjanci przypominają, aby w tym czasie zachować zdrowy rozsądek, zadbać o swoje poufne dane i nie stać się łatwym celem dla cyberprzestępców.
Kupujmy bezpiecznie w sklepach stacjonarnych
Zachęceni licznymi promocjami wpadamy w wir zakupów. Przy kasie okazuje się jednak, że nie mamy czym zapłacić ponieważ z torebki „zniknął” portfel a wraz z nim dokumenty, gotówka i karty kredytowe. By uniknąć takiej sytuacji, zachowajmy podstawowe środki ostrożności.
- Nigdy nie zostawiajmy portfela czy telefonu na sklepowej ladzie, a podczas płacenia za zakupy, nie pokazujmy, że mamy przy sobie większą ilość gotówki. W miarę możliwości nie zabierajmy na zakupy dużych sum pieniędzy, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
- Mężczyźni nie powinni chować portfela do tylnej kieszeni spodni, a kobiety powinny zwracać uwagę na to, by torebki trzymać z przodu w zasięgu wzroku z głęboko schowanym portfelem i zasuniętym zamkiem.
- Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.
- Wzmożoną uwagę zachowajmy również na parkingach w okolicy galerii handlowych. Pamiętajmy o domykaniu szyb w samochodzie i niepozostawianiu wewnątrz wartościowych rzeczy, które mogą skusić złodzieja.
Kupujmy bezpiecznie przez internet
Pamiętajmy, aby w wirze promocyjnych zakupów nie stracić zdrowego rozsądku i dać się oszukać cyberprzestępcy. Stosując się do kilku podstawowych zasad, zwiększamy swoje bezpieczeństwo w sieci.
- Wybierajmy te platformy i sklepy, które cieszą się dobrymi opiniami klientów.
- Szczególną uwagę zwracajmy na to, czy cena towaru nie wydaję się zbyt atrakcyjna. Oszuści często kuszą kupujących bardzo niską ceną.
- Pamiętajmy, że sklep internetowy, jak każda inna firma, powinien posiadać numer telefonu stacjonarnego, adres i dane rejestracyjne, np. numery NIP i REGON. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować online.
- Sprawdzajmy datę uruchomienia sklepu internetowego (im dłużej funkcjonuje, tym większą możemy mieć pewność, że jest bezpieczny).
- Dokonując płatności za zakupy nie korzystajmy z linków otrzymanych od niepewnych, nieznanych platform.
- Nikomu nie udostępniajmy naszych haseł i loginów do bankowości internetowej.
- Korzystając z portali aukcyjnych, jeśli to możliwe, wybierajmy opcję płatności za pobraniem.
- Dokładne sprawdzajmy wiadomości, jakie otrzymujemy w toku płatności mobilnych i czytajmy, na co wyrażamy zgodę i jaki przelew potwierdzamy.
Nie zapominajmy, że okazja czyni złodzieja i sami nie dawajmy mu takiej szansy. W przypadku, gdy utracimy swoją własność lub zorientujemy się, że zostaliśmy oszukani, niezwłocznie poinformujmy o tym policję.
CZYTAJ TEŻ:
Źródło / Zdjęcie: Komenda Powiatowa Policji w Lęborku