Kara ponad siedmiu lat pozbawienia wolności i nawet 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów, jak również wysoka kara finansowa, grożą 50-latkowi, który nie zatrzymał się do kontroli i uciekał przed policjantami. Mężczyzna ma cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdów i dwa aktywne sądowe zakazy. Ponadto policjanci znaleźli przy nim środki odurzające, najprawdopodobniej kokainę.
W piątek późnym wieczorem, 15 listopada, w Lęborku uwagę policjantów ruchu drogowego zwrócił motocyklista, który jechał jednośladem bez włączonych świateł mijania. Mundurowi nadali mu sygnały do zatrzymania się. Mężczyzna nie zareagował i przyspieszył. Policjanci natychmiast ruszyli za nim włączając w radiowozie sygnały dźwiękowe i błyskowe. Motocyklista kontynuował ucieczkę, wjeżdżając do Nowej Wsi Lęborskiej. Tam na jednym ze skrzyżowań, stracił panowanie nad jednośladem i przewrócił się. Został zatrzymany. Okazało się, że to 50-letni mieszkaniec gminy Nowa Wieś Lęborska, który ma cofnięte uprawnienia i dwa aktywne sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. Policjanci sprawdzili stan jego trzeźwości, nie stwierdzając nieprawidłowości i odholowali jego motocykl na parking strzeżony. W portfelu 50-latka funkcjonariusze znaleźli woreczek z proszkiem, który zabezpieczyli. Wstępne badania wykazały, że to kokaina bądź jej pochodne.
– Śledczy przedstawili 50-latkowi zarzuty niezastosowania się do polecenia zatrzymania pojazdu, jazdy pomimo cofniętych uprawnień oraz sądowych zakazów, jak również posiadania środków odurzających – mówi st. asp. Marta Szałkowska, oficer prasowy lęborskiej policji. – Za te przestępstwa grozi kara 5 lat pozbawienia wolności. Jako, że mężczyzna działał w warunkach recydywy, bo odbywał już karę pozbawienia wolności za przestępstwo w ruchu drogowym, za kratki może trafić na dłużej. Odpowie też za wykroczenie prowadzenia pojazdu bez wymaganych przepisami świateł.
Przypomnijmy, że w razie skazania za przestępstwo określone w art. 178 b kk (niestosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu) sąd orzeka wobec sprawcy świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 do 60 tysięcy złotych.
Źródło / Zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Lęborku
CZYTAJ TEŻ: