Przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie trwają prace związane z remontem i przebudową odcinka średniowiecznych murów obronnych Lęborka. Inwestycja pochłonie prawie 90 tys. zł i ma zapobiec dalszej degradacji historycznego muru. Lęborskie obwarowania miejskie obejmujące mury i baszty datowane są na lata 1342 – 1363.
Prace prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków na fragmencie średniowiecznego muru od ulicy Staromiejskiej do zakładu zegarmistrzowskiego przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie. Przebudowa obejmie, wykonaną kilkanaście lat temu, koronę murów poprzez zmniejszenie wysokości, w celu ich odciążenia. Podyktowana jest pomniejszeniem szerokości muru z powodu oddziaływania wód opadowych. Wody przyspieszyły procesy degradacyjne, uszkadzając cegły i zaprawy, zwiększając zawilgocenie i wywołując czynniki korozji biologicznej. Celem prowadzonych prac jest zmniejszenie ciężaru korony wieńczącej ten odcinek muru.
– Ten odcinek muru, który remontowano kilkanaście lat temu, był wykonany w taki sposób, że powstała duża „czapa” na zwężeniu, na takiej podbudowie i po remoncie stwierdzono, że mur nie jest stabilny – mówi Romuald Babul, naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji Urzędu Miejskiego w Lęborku. – Konserwator uznał, że ten zabytkowy mur jest zagrożony i tak jak wtedy zgodził się na takie rozwiązanie, tak teraz zaproponował inne rozwiązanie polegające na odciążeniu jego górnej części. Pracownicy muszą więc zdjąć kilka rzędów cegieł, które kiedyś dostawialiśmy. Resztę cegieł wzmacniamy, czyli dokonujemy renowacji.
W ramach remontu zaplanowane jest oczyszczenie muru z luźnych części, elementów biologicznych, uzupełnienie spękanych spoin i tynków, hydrofobizacja i wzmocnienie struktury muru środkami iniekcyjnymi.
– Prace w zasadzie już dobiegają końca – informuje Romuald Babul. – Wykonawca jeszcze czeka na taką specjalną cegłę, która będzie pasować kolorem, wymiarem oraz odpornością na wchłanianie wilgoci. To jest taka mocno wypalana cegła, która będzie stanowiła „czapę” muru. W listopadzie mur powinien być już odsłonięty.
Wykonawcą remontu i przebudowy jest Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Alpy – Union ze Słupska. Koszt prac wynosi 87,5 tys. zł i zostanie pokryty ze środków własnych Lęborka.
CZYTAJ TEŻ:
Zdjęcia: Tomasz Wojtalik