03/12/2024
Aktualności

Medal od ministra kultury i dziedzictwa narodowego dla lęborskich harcerzy z okazji Święta Niepodległości [ZDJĘCIA / WIDEO]

reklama
Medal od ministra kultury i dziedzictwa narodowego dla lęborskich harcerzy z okazji Święta Niepodległości [ZDJĘCIA / WIDEO]

Medalem ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” uhonorowała 7. Harcerską Drużynę Czerwonych Beretów im. gen. Stanisława Sosabowskiego wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz. Okazją do wręczenia odznaczenia był uroczysty Capstrzyk Niepodległości na skwerze przy pomniku gen. Stanisława Sosabowskiego. Uroczystość odbyła się z okazji Narodowego Święta Niepodległości, którego główne obchody odbyły się na skwerze Orła Białego w Lęborku.

reklama

Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” nadawany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego przyznawany jest osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej zasłużonym dla idei pamięci narodowej tj. wykazujących się szczególną troską i pieczą odnośnie upamiętniania i opieki nad miejscami pamięci narodowej.. Lęborska „Siódemka” od dziesiątek lat dba o pamięć o generale Stanisławie Sosabowskim oraz o 1. Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej.

– Jesteście najstarszą jednostką organizacyjną, nie tylko w szeregach ZHP, która nieprzerwanie kultywuje pamięć o generale i jego Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej, za co bardzo dziękuję – powiedziała wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz. – To szczególne odznaczenie nadaje się zasłużonym dla idei pamięci narodowej.

7. Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów im. gen. Stanisława Sosabowskiego otrzymała za kultywowanie od 40 lat pamięci o swoim patronie – gen. Stanisławie Sosabowskim. To jednostka o najdłuższym stażu w kraju dbająca o pamięć polskich spadochroniarzy i ich legendarnego dowódcy. W czerwcu ub. roku harcerskie Czerwone Berety obchodziły 40-lecie istnienia. To wówczas, podczas spektakularnego pokazu spadochronowego, jeden z jego uczestników wylądował z listem od Doroty Sosabowskiej, mieszkającej w Portugalii wdowie po wnuku generała, w którym zawarte były bardzo osobiste życzenia dla lęborskich harcerzy:

„Obraliście sobie za patrona generała i żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w czasach, gdy prawie nikt o nich jeszcze nie słyszał i oficjalnie głośno nie było można o tym jeszcze mówić. Wasze spotkania na Cmentarzu Powązkowskim z żołnierzami Brygady przeszły nie tylko do historii Drużyny, ale stały się żywą legendą. Dzięki takim jak Wy generał i jego żołnierze są żywą Historią, a nie zapomnianym pyłem” – napisała Dorota Sosabowska.

Wierni patriotycznej linii tradycji harcerze w 2021 r. specjalnie uczcili 80. rocznicę powstania 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Czerwone Berety z Lęborka uczestniczą też w wyprawach do Holandii, gdzie w rocznicę bitwy pod Arnhem oddają hołd poległym polskim spadochroniarzom.

Harcerzom w wyjątkowym dniu przyznania medalu towarzyszyli samorządowcy: Tomasz Litwin – starosta lęborski, Jarosław Litwin – burmistrz Lęborka, liczni radni, przedstawiciele służb mundurowych, rekonstruktorzy historyczni z grupy Militarni Lębork oraz uczestnicy odbywającego się kilka godzin wcześniej spektaklu historycznego „Naczelniku – jesteśmy gotowi”, przywołującego wydarzenia i klimat czasów odradzającej się polskiej niepodległości. Obecna była także zastępca Komendanta Chorągwi Gdańsk ZHP hm. Anna Bąk.

Harcerskie uroczystości na skwerze przy pomniku gen. Sosabowskiego są od 2018 r. stałym elementem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Lęborku.

Natomiast główne obchody rozpoczęły się w poniedziałek, 11 listopada od zapalenia zniczy pod tablicą upamiętniającą działalność Polskiej Rady Ludowej przy ulicy Targowej 48. To pod tym adresem członkowie proklamowanej w 1919 roku Rady, na fali niepodległościowych nastrojów, spotykali się, aby współdziałać na rzecz umacniania polskości na terenie ziemi lęborskiej. Uroczystość odbyła się z udziałem władz samorządowych, wojska, fundatorów tablicy pamiątkowej i mieszkańców. Następnie w sanktuarium św. Jakuba Apostoła o. Stanisław Ulaczyk przewodniczył mszy św. za ojczyznę.

Po zakończeniu liturgii, w rytm marszowej muzyki granej przez Orkiestrę Dętą Ziemia Lęborska, wyruszył pochód na skwer Orła Białego. Przy obelisku Niepodległości przed lęborczanami i gośćmi uroczystości wystąpili z montażem słowno – muzycznym uczennice i uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Olimpijczyków Polskich, których do występu przygotowała nauczycielka Mirosława Grynkiewicz. W wierszu i w piosence motywem przewodnim był orzeł biały z polskiego godła, a o trudnej, trwającej 123 lata drodze do powrotu Polski na mapy świata mówił burmistrz Lęborka.

– Spotykamy się przy obelisku Niepodległości, żeby uczcić rocznicę 11 listopada 1918 r. jako jedną z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości – mówił burmistrz Lęborka, Jarosław Litwin. – Spotykamy się, żeby upamiętnić powrót Polski, naszej ojczyzny, na mapę świata po 123 latach zaborów. Zaborów, pod którymi żyło kilka pokoleń naszych przodków a mimo to polska tożsamość, nasza tradycja i kultura przetrwały. Musimy budować siłę naszego państwa, tak jak chcieli tego ojcowie naszej niepodległości. Możemy spierać się, dyskutować, ale niech w tym wszystkim Polska niepodległa i suwerenna zawsze będzie najważniejsza. To kwestia naszej zbiorowej odpowiedzialności. (…) Niech żyje niepodległa Rzeczpospolita!.

Apel Pamięci odczytał ppor. Norbert Śnioch z 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. Wybrzmiała salwa honorowa.

Następnie liczne delegacje, w tym władz samorządowych – starosta lęborski Tomasz Litwin, wicestarosta Adrian Wenta, burmistrz miasta Jarosław Litwin, zastępca burmistrza Krzysztof Król, przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego Mirosław Tandek, przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Zimnowoda, służb mundurowych, organizacji politycznych i społecznych, urzędów, szkół, przedszkoli, kombatantów, harcerzy, złożyły kwiaty przy obelisku Niepodległości. Kwiaty złożyli radna Sejmiku Województwa Pomorskiego Iwona Mielewczyk i w imieniu ministra edukacji Jakub Herczyk.

Z wiązanką pieśni patriotycznych wystąpiła Orkiestra Dęta Ziemia Lęborska. Wystąpiła także Grupa Tremolo z Lęborskiego Centrum Kultury Fregata.

Dalsza część obchodów przeniosła się do Lęborskiego Centrum Kultury. We Fregacie odbyło się cieszące się dużą popularnością śpiewanie pieśni patriotycznych. Uczestnikom akompaniował Tadeusz Formela, śpiew prowadziła Anna Krawczykowska, instruktorka w Szkole Wokalu przy LCK Fregata. Wśród śpiewających byli starosta lęborski Tomasz Litwin i burmistrz miasta Jarosław Litwin. Imprezie towarzyszył kiermasz prac wykonanych przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy Lwiątko.

reklama

Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku / Urząd Miejski w Lęborku

reklama

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *