22/11/2024
Aktualności

Co z punktem poboru krwi w Lęborku? Tylko dwa dni w tygodniu jest czynny dla krwiodawców

reklama
Co z punktem poboru krwi w Lęborku? Tylko dwa dni w tygodniu jest czynny dla krwiodawców

Tylko dwa dni w tygodniu jest czynny punkt poboru krwi, działający przy szpitalu przy ul. Juliana Węgrzynowicza w Lęborku. Honorowi Dawcy Krwi od dawna domagają się zwiększenia częstotliwości otwarcia punktu. Innego zdania jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku, które twierdzi, że jest to wystarczająca liczba. Tymczasem kończą się zasoby krwi aż sześciu grup.

reklama

Od kwietnia 2013 r. lęborczanie i mieszkańcy powiatu lęborskiego mogą oddawać krew w Terenowym Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku, mieszczącym się w szpitalu przy ul. Węgrzynowicza. Pobieranie krwi odbywa się w poniedziałki i środy. Zarejestrować się można dzwoniąc w godzinach od 7:00 do 12:00 pod nr tel. 59 863-52-79. Jednak krwiodawcy od dawna narzekają na zbyt małą liczbę dni, w których punkt jest czynny. Chcieliby mieć do dyspozycji także inne dni tygodnia, ale RCKiK w Słupsku twierdzi, że obecna sytuacja jest optymalna.

– Otwarcie punktu poboru krwi w Lęborku dodatkowego dnia jest uzależnione od bardzo wielu czynników, głównie od zapotrzebowania na krew – mówi Magdalena Żynis z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku. – Dwa razy w tygodniu, tak jak jest to obecnie, jest dostosowane do naszych zapotrzebowań. Ważną kwestią dla nas jest także pozyskanie nowego lokalu. Wówczas moglibyśmy zwiększyć liczbę dni. Przypomnę, że budynek przy szpitalu jest już bardzo długo przez nas użytkowany, a z pewnością warunki dla krwiodawców byłyby lepsze, gdyby obiekt był większy. Tak samo jest z wysyłaniem krwiobusu do Lęborka. Jeżeli będą większe potrzeby, to taki mobilny autobus będzie przyjeżdżał częściej.

RCKiK zachęca wszystkich mieszkańców Lęborka i powiatu lęborskiego do oddawania krwi. Dotychczasowe zapasy już się niestety kończą, a według danych na dzień 7 listopada niskie stany dotyczą aż sześciu grup: A Rh+, A Rh-, B Rh-, AB Rh-, 0 Rh+ i 0 Rh-. Szczególnie cenna jest krew z rzadkiej grupy A Rh- oraz przede wszystkim 0 Rh-, którą ma zaledwie 6 proc. populacji i którą można przetoczyć każdemu człowiekowi. Natomiast stany grupy krwi B Rh+ oraz AB Rh+ są pełne, dlatego pobierane są tylko płytki i osocze.

– Z kolejkami bywa różnie – tłumaczy Magdalena Żynis. – Np. dziś w punkcie w Słupsku mamy dużą ilość krwiodawców. Podobnie jest w naszym Oddziale Terenowym w Lęborku. Są dni, w których rejestruje się dziesięć osób, a są też takie dni, w których jest ich trzydziestu. Nie ma też problemu z personelem medycznym, który jest wystarczający.

Już w piątek, 15 listopada, do Lęborka przyjedzie krwiobus, który będzie stacjonował przy PCE przy ul. Pionierów 16. Rejestracja w godzinach od 8:45 do 12:00 pod numerem tel. 59 842 20 21.

Pobranie trwa jedynie 10 minut, a  jednorazowo można oddać 450 ml w odstępie 8 tygodni. Oprócz satysfakcji z pomocy drugiemu człowiekowi, krwiodawcy przysługują dwa dni wolne od pracy (dzień oddania krwi i dzień następny) oraz ekwiwalent kaloryczny w postaci ośmiu tabliczek czekolady.

Przypomnijmy, że wiosną 2023 r. poprawiły się warunki lokalowe w punkcie przy ul. Węgrzynowicza, na które narzekali krwiodawcy, a wnętrze budynku przeszło remont. Więcej o tym czytaj:

reklama

Szczegółowe informacje dotyczące krwiodawstwa znaleźć można na stronie: http://krwiodawstwo.slupsk.pl/

CZYTAJ TEŻ:

Zdjęcia: Tomasz Wojtalik / Grafika: RCKiK w Słupsku

reklama

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *