03/12/2024
Aktualności

Na drogę wbiegł jeleń i dzik. Dwa zderzenia z dziką zwierzyną na drogach powiatu lęborskiego [WIDEO]

reklama
Na drogę wbiegł jeleń i dzik. Dwa zderzenia z dziką zwierzyną na drogach powiatu lęborskiego [WIDEO]

W ciągu dwóch ostatnich dni lęborscy policjanci zostali powiadomieni o dwóch zdarzeniach drogowych z udziałem dzikich zwierząt, do których doszło na drodze w Rybkach i między Dziechnem a Lęborkiem. Mundurowi apelują o ostrożność i zdjęcie nogi z gazu, w szczególności na drogach znajdujących się w pobliżu lasów, gdzie ryzyko wtargnięcia na jezdnię leśnej zwierzyny jest duże.

reklama

Na drogach naszego powiatu w wielu miejscach można zauważyć znak ostrzegawczy A-18b „Uwaga dzikie zwierzęta”. To znak, który ostrzega kierowcę, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe niż w innych miejscach, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Kierowca powinien zwolnić i bacznie obserwować sytuację na drodze. W każdej chwili musi być przygotowany do nagłego hamowania. Niestety zdarza się, że pomimo zachowania wszelkich warunków ostrożności, nie udaje się uniknąć zderzenia z leśnymi zwierzętami.

– O takich sytuacjach dyżurny lęborskiej policji był informowany w ciągu dwóch ostatnich dni dwukrotnie – mówi st. asp. Marta Szałkowska, oficer prasowy lęborskiej policji. – We wtorek, 5 listopada, po godzinie 17:00 w Rybkach w gminie Nowa Wieś Lęborska przed maskę jadącego samochodu wybiegł jeleń, a w środę, 6 listopada, nad ranem podobna sytuacja miała miejsce pomiędzy Dziechnem a Lęborkiem, gdzie auto zderzyło się z dzikiem. Kierujący nie odnieśli obrażeń, ale jedno zwierzę padło i uszkodzeniom uległych obydwa pojazdy.

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży przez zalesiony teren, zwłaszcza po zmroku i wczesnym rankiem, ponieważ właśnie wtedy migracja dzikich zwierząt się nasila. Przy zderzeniu auta np. z 20-kilogramową sarną, siła uderzenia sięga do pół tony. Skutki takiego zdarzenia mogą być katastrofalne.

Przypomnijmy również, że w sobotę, 26 października, o godz. 1:50 doszło do zderzenia z dziką zwierzyną na DK6 między Godętowem a Ługami.

reklama

Jak się zachować po zderzeniu ze zwierzęciem?

Przede wszystkim należy zachować spokój. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 25 ustawy o ochronie zwierząt) w przypadku potrącenia, kierowca ma obowiązek, w miarę możliwości, do zapewnienia stosownej pomocy zwierzęciu lub zawiadomieniu odpowiednich służb. W pierwszej kolejności należy zjechać na pobocze (jeśli pojazd pozostaje sprawny), zadbać o bezpieczeństwo własne oraz pasażerów, zabezpieczyć otoczenie, założyć kamizelkę odblaskową, postawić trójkąt ostrzegawczy, włączyć światła awaryjne oraz poinformować policję. Nie próbujmy na własną rękę pomóc rannemu zwierzęciu. Nie dotykajmy go i nie próbujmy przewozić. Może ono zachować się agresywnie i zrobić nam krzywdę lub być chore, np. na wściekliznę. Policjant sporządzi notatkę ze zdarzenia i poinformuje odpowiednie służby, które zajmą się rannym lub martwym zwierzęciem.

CZYTAJ TEŻ:

Źródło / Zdjęcia / Wideo: Komenda Powiatowa Policji w Lęborku / policja.gov.pl / Facebook / Blaser Pomoc Drogowa & Warsztat Samochodowy

reklama

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *