03/12/2024
Aktualności

W ratuszu rozmawiali o budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu [ZDJĘCIA]

reklama
W ratuszu rozmawiali o budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu [ZDJĘCIA]

O budowie elektrowni jądrowej i infrastrukturze towarzyszącej rozmawiali samorządowcy podczas spotkania w ratuszu. Wśród głównych tematów znalazły się m.in. stopień zaawansowania prac przy budowie elektrowni, przebudowy linii kolejowej do Łeby i dalej do elektrowni, drogi z Łęczyc w rejon elektrowni czy budowy sieci wysokiego napięcia.

reklama

Na spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy spółki Polskie Elektrownie Jądrowe był m.in. burmistrz Lęborka Jarosław Litwin, zastępca burmistrza Krzysztof Król, wicestarosta Adrian Wenta oraz radni, dyrektorzy miejskich spółek oraz naczelnicy i kierownicy urzędu.

Tematyka dyskusji skupiała się głównie wokół stopnia zaawansowania budowy elektrowni, przebudowy linii kolejowej do Łeby i w jej dalszym przebiegu do elektrowni, drogi z Łęczyc w kierunku elektrowni oraz budowa sieci wysokiego napięcia.

Spółkę Polskie Elektrownie Jądrowej na spotkaniu reprezentowali pełnomocnik zarządu ds. spółki PEJ Maciej Lorek, kierownik projektu budowy elektrowni jądrowej Tomasz Lechowicz, kierownik ds. komunikacji Ludmiła Sandros, kierownik ds. koordynacji technicznej infrastruktury towarzyszącej Karolina Talaśka oraz zastępca kierownika ds. koordynacji technicznej infrastruktury Andrzej Synowicz.

ZOBACZ TEŻ:

reklama

Podczas spotkania burmistrzowie i wicestarosta zgłaszali m.in. postulaty zwiększenia środków na „Program wspierania inwestycji jednostek samorządu terytorialnego w związku z realizacją kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej w województwie pomorskim”. Potrzeby samorządów, przede wszystkim w zakresie budowy i remontu dróg są znacznie większe niż oferowane obecnie 250 mln złotych. Pytano także o sprawy związane z planem transportowym, edukacją, mieszkalnictwem, bezpieczeństwem publicznym i ochroną zdrowia, niezbędne w kontekście budowy elektrowni. To kluczowe sprawy, by zapewnić bezpieczeństwo i komfort mieszkańcom Lęborka, powiatu lęborskiego oraz całego regionu pomorskiego.

Przypomnijmy, że pierwsza elektrownia jądrowa to najważniejsza inwestycja energetyczna w historii Polski oraz kluczowy projekt infrastrukturalny o znaczeniu strategicznym. Elektrownia zostanie zbudowana w lokalizacji Lubiatowo – Kopalino w gminie Choczewo. Zapewni niezależność energetyczną i stworzy tysiące nowych miejsc pracy. Budowa elektrowni przyczyni się do rozwoju infrastruktury towarzyszącej, jak nowe drogi czy linie kolejowe. Spółka PEJ przygotowuje i koordynuje proces inwestycyjny.

CZYTAJ TEŻ:

Źródło / Zdjęcia: Urząd Miejski w Lęborku / Starostwo Powiatowe w Lęborku

reklama