Polskie Elektrownie Jądrowe podały informację, że poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce jest aktualnie najwyższe w historii i wynosi prawie 90 proc.
W samej gminie Choczewo, w której powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, pod koniec 2023 roku wyniosło 67 proc.
To efekt działań wspomagających – Polskie Elektrownie Jądrowe regularnie współpracują z pomorskimi samorządami i społecznościami.
– Prowadzimy otwarty, partnerski dialog i wspieramy tamtejsze inicjatywy. Tylko w ramach programów społecznych przekazaliśmy już lokalnym gminom i społecznościom prawie 20 milionów zł na różnego rodzaju istotne społecznie projekty. Inwestujemy w rozwój lokalnej infrastruktury, m. in. w drogi i linie kolejowe. Działamy zawsze z poszanowaniem dla środowiska – taką informację podał dalej portal PEJ.
– Wysokie poparcie społeczne dla atomu wynika ze świadomości, że tego typu inwestycje przyspieszają rozwój gospodarczy i wpływają na powstawanie nowych, dobrze płatnych miejsc pracy. Na samym tylko etapie budowy elektrowni zatrudnionych będzie ponad osiem tysięcy osób. Dodatkowo powstaną miejsca pracy niezwiązane bezpośrednio z inwestycją, np. w różnych sektorach usługowych, w handlu czy gastronomii – czytamy więcej w podanej informacji.
ZOBACZ TEŻ:
- Co z budową trasy kolejowej Lębork – Łeba? Jest decyzja środowiskowa!
- Pomorze będzie bardziej bezpieczne? Powstaną nowe stacje monitoringu radiacyjnego
Elektrownia jądrowa wygeneruje miejsca pracy, poszerzy też infrastrukturę drogową i kolejową na Pomorzu. Na inwestycje towarzyszące pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rząd przekaże do 2029 roku 4,7 miliarda zł. W związku z inwestycjami powiązanymi z budową elektrowni bezpośrednio do pomorskich samorządów trafią setki milionów złotych.
Poparcie dla atomu na Pomorzu
- W ciągu roku poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji wśród mieszkańców gminy Choczewo pozostało na wysokim poziomie 67 proc.
- Poparcie dla budowy inwestycji wśród mieszkańców trzech powiatów rejonu lokalizacji inwestycji – wejherowskiego, puckiego i lęborskiego – wyniosło w 2023 roku 66 proc.
- W badanych trzech powiatach: wejherowskim, puckim i lęborskim aż 70 proc. respondentów deklaruje, że ich zdaniem energetyka jądrowa powinna być rozwijana w Polsce w najbliższych latach.
- 81 proc. badanych z gminy Choczewo uważa, że rozwój energetyki jądrowej zapewni dostęp do tańszej energii elektrycznej.
- Mieszkańcy gminy Choczewo doceniają działania z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu i wspierania lokalnych społeczności, które prowadzi spółka Polskie Elektrownie Jądrowe – 88 proc. ankietowanych uznało Program Wsparcia Inicjatyw Społecznych za ważny dla ich regionu, przy czym co trzeci badany ocenił Program PWIS jako zdecydowanie ważny dla gminy.
POLECAMY:
Źródło: PEJ, fot. poglądowe: pixabay / Adam Matuszek