Lębork zyska nowe miejsce pracy z dziećmi i młodzieżą. Umowę na nieodpłatne użyczenie pomieszczeń Klubu Osiedlowego Baza na potrzeby Ośrodka Kuratorskiego. Władze miasta podpisały umowę z dyrektorem Sądu Rejonowego w Lęborku Kingą Olszewską.
Na potrzeby ośrodka na wyłączność zostaną przekazane dwa pomieszczenia na indywidualne i zespołowe zajęcia oraz toaletą i łazienką. Podopieczni Ośrodka będą mogli korzystać też z części wspólnej BAZY w tym kuchni. Umowa na nieodpłatne użyczenie pomieszczeń obowiązuje na razie do końca 2025 roku.
Ośrodek Kuratorski to placówka o charakterze otwartym prowadząca działalność opiekuńczo-wychowawczą, resocjalizacyjno-terapeutyczną i profilaktyczną. Ośrodek zapewni dzieciom opiekę, resocjalizację, organizację czasu wolnego. W lęborskim ośrodku pomocą kuratorów zawodowych i społecznych oraz innych specjalistów objętych zostanie 20 młodych ludzi.
– Dobrze się stało, że w Lęborku powstaje taki punkt – burmistrz Jarosław Litwin. – Wybudowany w ramach programu rewitalizacji Klub Osiedlowy Baza miał być i nadal jest miejscem w którym oferowane są liczne usługi społeczne skierowane dla dzieci i młodzieży, rodzin czy seniorów. Ośrodek Kuratorski będzie ważnym ogniwem w systemie wsparcia dzieci, młodzieży i ich rodzin. Solidne finansowanie zapewnione przez Ministerstwo Sprawiedliwości pozwoli na sprawne funkcjonowanie. My jako miasto przekazaliśmy bezpłatnie pomieszczenia. Życzę powodzenia w organizacji Ośrodka.
Ośrodek Kuratorski w Lęborku powstał w ramach projektu „Zmniejszenie zjawiska przestępczości nieletnich” realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach Strategii Rozwoju Kapitału Ludzkiego. Wychowawcami w placówce będzie czworo kuratorów sądowych, których wynagrodzenie i sprzęt dydaktyczny, sportowy, audiowizualny niezbędny do pracy w środowisku młodych sfinansuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
– Powołanie Ośrodka Kuratorskiego w Lęborku to moment szczególny – mówi dr Michał Szykut, kierownik zespołu kuratorskiej służby sadowej. – Od wielu lat środowisko wymiaru sprawiedliwości oraz samorząd czynili wszystko aby taka placówka wychowawcza powstała. Dziś jest ten moment, że ją w oficjalnej formule uruchamiamy. Przede wszystkim wychodzi ono naprzeciw potrzebom środowiska lokalnego, związanego z problemami dzieci i młodzieży zagrożonej demoralizacją i przestępczością. Nowa placówka daje możliwości stosowania nowoczesnych metod wychowawczych w pracy z nieletnimi. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu lokalnego samorządu z jednej strony, a aktywnością środowiska tutejszego Sądu Rejonowego z drugiej strony, powstaje instytucja wychowawcza wpisująca się na stałe w pejzaż Lęborka.
CZYTAJ TEŻ:
Źródło / Zdjęcia: Urząd Miejski w Lęborku