18/10/2024
Aktualności

Rozmawiali o zdrowiu psychicznym mieszkańców powiatu lęborskiego [ZDJĘCIA]

reklama
Rozmawiali o zdrowiu psychicznym mieszkańców powiatu lęborskiego [ZDJĘCIA]

W czwartkowe południe, 10 października, obradował lokalny zespół realizujący „Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023 – 2030”.

reklama

Głównym tematem posiedzenia było opracowanie Lokalnego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla mieszkańców Powiatu Lęborskiego na lata 2025-2030. Data posiedzenia nie była przypadkowa, ponieważ właśnie w dniu 10 października 2024 r. obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Posiedzenie otworzył starosta powiatu lęborskiego Tomasz Litwin oraz wicestarosta Adrian Wenta.

Głównymi celami Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego obowiązującego do roku 2030 są:

  • zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi, w tym osobom uzależnionym oraz doświadczającym kryzysu psychicznego, wszechstronnej i kompleksowej opieki i wsparcia adekwatnych do ich potrzeb;
  • prowadzenie działań na rzecz zapobiegania stygmatyzacji i dyskryminacji osób z zaburzeniami psychicznymi.

Program wyróżnia także 12 celów szczegółowych pogrupowanych w dwa zakresy tematyczne:

  • w zakresie zapewniania osobom z zaburzeniami psychicznymi, w tym osobom uzależnionym oraz doświadczającym kryzysu psychicznego, wszechstronnej i kompleksowej opieki i wsparcia adekwatnych do ich potrzeb,
  • w zakresie prowadzenia działań na rzecz zapobiegania stygmatyzacji i dyskryminacji osób z zaburzeniami psychicznymi.

W realizacji programu krajowego uczestniczy 10 podmiotów szczebla rządowego i samorządowego, w tym jednostki samorządu powiatowego, posiadające kompetencje do powoływania Lokalnych Zespołów ds. POZP.

Wśród celów realizowanych przez samorządy powiatowe znajdują się: zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi, w tym osobom uzależnionym oraz doświadczającym kryzysu psychicznego, wszechstronnej i kompleksowej opieki i wsparcia adekwatnych do ich potrzeb oraz upowszechnienie zintegrowanego i kompleksowego modelu ochrony zdrowia psychicznego w oparciu o model opieki środowiskowej.

Wśród zadań znajduje się m.in. utworzenie w powiecie Centrum Zdrowia Psychicznego. Na terenie powiatu lęborskiego taka jednostka funkcjonuje z powodzeniem, udzielając fachowej pomocy osobom jej potrzebującym. Lęborskie CZP obsługuje również Klub Pacjenta w Wejherowie.

Szczegóły na temat zakresu pomocy świadczonej przez specjalistów z CZP i Poradni Zdrowia Psychicznego można poznać telefonicznie pod nr: 733 456 867 lub odwiedzając siedzibę centrum w Lęborku przy ul. Żeromskiego 9-10.

CZYTAJ  TEŻ:

reklama

Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *