21/11/2024
Aktualności

Na czym polega praca kryminalnego albo dochodzeniowca? Policjanci zachęcają do wstąpienia w ich szeregi

reklama
Na czym polega praca kryminalnego albo dochodzeniowca? Policjanci zachęcają do wstąpienia w ich szeregi

Śledczy, dochodzeniowcy, kryminalni – tak zwykło się mówić o policjantach, zajmujących się zwalczaniem przestępczości o charakterze kryminalnym. W lęborskiej jednostce policji wydziały kryminalny oraz dochodzeniowo – śledczy, podzielone są na odrębne zespoły: operacyjno – rozpoznawczy, poszukiwań, do walki z przestępczością gospodarczą, narkotykową, przeciwko mieniu, życiu i zdrowiu oraz techniki kryminalnej.

reklama

Głównym zadaniem tych policjantów jest ujawnianie i zwalczanie przestępczości o charakterze kryminalnym, gromadzenie informacji o sprawcach przestępstw, zabezpieczanie śladów i dowodów niezbędnych do wykrycia i zatrzymania sprawców oraz pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej.

Policjanci tej służby to zazwyczaj funkcjonariusze nieumundurowani, którzy choć nie są widoczni w terenie, pełnią jedną z najbardziej odpowiedzialnych służb w policji. Kryminalni prowadzą działania operacyjno – rozpoznawcze, przenikają do środowiska przestępczego i zdobywają dowody umożliwiające „rozliczenie” sprawców z ich działalności. To policjanci, którzy biorą udział w działaniach i bezpośrednio, fizycznie zatrzymują przestępców. Prowadzą również poszukiwania osób zaginionych oraz tych, które ukrywają się przed wymiarem sprawiedliwości.

Dochodzeniowcy zajmują się stroną procesową. Ich podstawowym zadaniem jest prowadzenie dochodzeń lub śledztw, które mają na celu zgromadzenie materiału dowodowego przed przekazaniem go do prokuratury, a finalnie do sądu. Funkcjonariusze obu tych wydziałów ściśle ze sobą współpracują. Wykonywane przez nich zadania wymagają odpowiednich kompetencji, doświadczenia i precyzji, gdyż np. czynności wykonane na miejscu zdarzenia mogą okazać się już później niemożliwe do odtworzenia. Duża odpowiedzialność spoczywa tu na technikach kryminalistyki, którzy ujawniają, zabezpieczają i utrwalają ślady przestępstw. Właściwie zabezpieczone przez nich materiały stanowią później kluczowy dowód w sprawie.

Wstępując do służby w policji, zazwyczaj pierwsze szlify zdobywa się w pionie prewencyjnym. Jednak z czasem, każdy funkcjonariusz ma możliwość dalszego awansu i rozwoju zawodowego. Spostrzegawczość, dociekliwość, trafne wnioskowanie i podejmowanie właściwych decyzji na miejscu interwencji oraz umiejętności prawidłowego wykonywania czynności związanych z procesem, z pewnością szybko zostaną zauważone przez przełożonych.

Jeśli interesuje Cię taka służba i spełniasz wymagania formalne, czyli jesteś obywatelem Polski:

  • o nieposzlakowanej opinii,
  • który nie był skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo,
  • korzystającym z pełni praw publicznych,
  • posiadającym co najmniej średnie wykształcenie,
  • posiadającym zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której jesteś gotów się podporządkować,
  • dajesz rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,

nie zwlekaj i złóż dokumenty w Zespole Kadr i Szkolenia Komendy Powiatowej Policji w Lęborku przy ul. Toruńskiej 5. Funkcjonariusze odpowiedzą na pytania w kwestii rekrutacji pod nr telefonu 47 74 24 824 (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00).

CZYTAJ TEŻ:

reklama

Źródło / Zdjęcie: Komeda Powiatowa Policji w Lęborku

reklama