Radny Rady Miejskiej Tomasz Sopyłło postanowił zapytać burmistrza Lęborka Jarosława Litwina o plany budowy wyniesionego skrzyżowania ulic Targowej i Chopina. – To spowoduje ograniczenie możliwości rozpędzenia się samochodów i przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa – twierdzi radny. W poniedziałek poznaliśmy odpowiedź władz miasta.
W piśmie, które do burmistrza Lęborka Jarosława Litwina wpłynęło 24 września, radny Tomasz Sopyłło przypomniał, że ulica Targowa, dzięki skomunikowaniu okolicy dworca PKP z ul. Wojska Polskiego, jest obecnie używana jako alternatywny objazd dla często zakorkowanego centrum (al. Wolności, al. Niepodległości, ul. Krzywoustego, ul. Wojska Polskiego). Niestety, ze względu na swoją budowę i brak jakichkolwiek tzw. szykan drogowych, bardzo często można zauważyć na niej samochody poruszające się nadmierną prędkością. Radny zauważa, że liczne kolizje na skrzyżowaniu ulic Targowej i Węgrzynowicza są m.in. także spowodowane nadmierną prędkością w tym obrębie. Prędkość stanowi także największe zagrożenie dla pieszych, którzy korzystają z tzw. „zebry”.
– Zwracam się z wnioskiem o przeanalizowanie i zastosowanie wyniesienia skrzyżowania ulic Targowej i Chopina, które znajduje się mniej więcej w połowie ul. Targowej, co spowodowałoby znaczne ograniczenie możliwości rozpędzenia się do nadmiernej prędkości, a tym samym poprawi bezpieczeństwo – pisze Tomasz Sopyłło, radny Rady Miejskiej w Lęborku. – Zaznaczę, że ul. Targowa jest także wskazana jako droga łącząca szpital SPS ZOZ z lądowiskiem dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, tak więc zastosowanie szykany nie może w znacznym stopniu wydłużyć dojazdu służb do tego obiektu.
Radny chciałby także wiedzieć, jakie inne działania planują władze Lęborka w celu uspokojenia ruchu i poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na ul. Targowej.
W poniedziałek, 7 września, nadeszła odpowiedź z Urzędu Miejskiego w Lęborku, w której urzędnicy przychylają się do wniosku radnego Sopyłło. Jednak zmiany na tym skrzyżowaniu mogą nastąpić najwcześniej w przyszłym roku.
– Badany jest przebieg ul. Targowej pod kątem bezpieczeństwa pieszych i niezbędnego uspokojenia ruchu drogowego – informuje Łukasz Ruciński, naczelnik Wydziału Utrzymania Dróg i Terenów Komunalnych Urzędu Miejskiego w Lęborku. – Aktualnie jesteśmy na etapie zbierania i analizy wniosków i pomysłów na zmiany organizacji ruchu na terenie Lęborka. Uwagi zawarte we wniosku są zasadne i zostaną wzięte pod uwagę w trakcie planowania zmian. Wszelkie usprawnienia będą możliwe do wprowadzenia w nowym roku budżetowym 2025.
Pełna treść zapytania radnego i odpowiedzi władz miasta znajduje się pod tekstem.
CZYTAJ TEŻ:









Zdjęcia: Google Street View / Facebook / Tomek Sopyłło – radny Rady Miejskiej w Lęborku / rada.um.lebork.pl