05/10/2024
Aktualności Sport

Spartanie pokonani. Sparta Sycewice – Pogoń Lębork 1:3

Piłkarze Pogoni Lębork wygrali w sobotę, 28 września, na wyjeździe ze Spartą Sycewice 3:1 w meczu 9. kolejki rundy jesiennej IV ligi sezonu 2024/2025. To czwarte zwycięstwo lęborczan w rozgrywkach.

Trener Mateusz Michniewicz postanowił przed tym meczem dokonać roszad w składzie. Na prawej obronie po raz pierwszy w tym sezonie pojawił się Nikodem Czarnecki, a z przodu od 1. minuty zagrał Damian Formela. Pogoń rozegrała udane spotkanie. Za sprawą dobrej gry całego zespołu, dwóm bramkom Nikodema Parulskiego i golu Mateusza Dampca Pogoniści, Pogoniści po ostatnim gwizdku mogli cieszyć się ze zwycięstwa.

Pierwsze 20 minut były dość niemrawe. Gra skupiła się w strefie środkowej. Emocje rozpoczęły się od 24. minuty, gdy Pogoń wyszła na prowadzenie. Michał Balewski podał z boku precyzyjnie do Nikodema Parulskiego, który strzałem w lewy róg pokonał Spartanina!

Niedługo później Nikodem Klejsa wypracował sobie ciekawą sytuację strzelecką, uderzył jednak prosto w bramkarza. Ten sam zawodnik w 31 minucie ponownie uderzał na bramkę mocno angażując bramkarza gospodarzy. Końcówka pierwszej połowy to także strzał Dawida Patelczyka nad bramką i przytomna obrona Arka Kolke po rzucie rożnym dla Sparty.

W 56. minucie Nikodem Parulski z podania Nikodema Klejsy podwyższył na 2:0. To był dobry okres gry Pogoni, w której Parulski mógł zdobyć hat-tricka. Niestety rykoszet od nogi obrońcy Sparty sprawił, że zamiast do siatki piłka poleciała na rzut różny.

Nadzieję gospodarzom na punkty dał rzut karny dla Sparty podyktowany w 79. minucie za faul bramkarza Kolke w polu karnym. Na gola zamienił ją Łukasz Skierka. Na szczęście Pogoniści wytrzymali napór podbudowanej bramką Sparty i w 86. minucie zadali ostateczny cios z kontry. Alex Kolasa podciągnął piłkę lewą stroną piłkę w okolicach pola karnego i precyzyjnie wrzucił ją na głowę Mateusza Dampca. Sparta – Pogoń 1:3!

– W porównaniu do poprzedniego meczu uprościliśmy naszą grę. Chcieliśmy grać bardziej bezpośrednio i to się sprawdziło. – mówił po spotkaniu trener Pogoni Mateusz Michniewicz. – Wypełniliśmy wszystkie założenia zaplanowane przed meczem. Zbieramy teraz siły na czwartek na mecz z Gromem Nowy Staw. Gratulacje dla zawodników bo to nie był łatwy mecz. Wywieźliśmy z trudnego terenu 3 punkty.

9. kolejka IV ligi, sobota, 28 września 2024 r. godz. 16
Sparta Sycewice – Pogoń Lębork 1:3 (0:1)

bramki: 0:1 Nikodem Parulski (’24), 0:2 Nikodem Parulski (’56), 1:2 Łukasz Skierka (’80-k), 1:3 Mateusz Dampc (’86)

Sparta: Libigocki – Mendlewski (’61 Czarnuch), Bobrowski (’34 Mytych), Świdroń (’61 Wójcik), Skierka, Gołojuch (’61 Pietrykowski), Pietrykowski, Ślusarczyk, Brudziński, Szmytkiewicz, Nałęcz (’75 Słowiński)

Pogoń: Kolke – Czarnecki, Kaniewski, Błażejczyk, Balewski, Siłkowski (‘60 Romanek), Patelczyk, Kowalkowski (’72 Kolasa), Klejsa (’60 Dampc), Parulski (’85 Ronowski), Formela (’60 Czecholiński)

żółte kartki: Szmytkiewicz, Mytych, Słowiński – Formela

Po tym meczu Pogoń z dorobkiem 14 pkt. i bilansem 4-2-3 (gole 16-15) zajmuje 7. miejsce w tabeli. Sparta Sycewice jest na 16. miejscu (6 pkt., bilans 2-0-7, gole 8-30).

Wcześniejsze wyniki Pogoni w rundzie jesiennej: Bytovia Bytów – Pogoń Lębork 1:2,  Pogoń Lębork – Czarni Pruszcz Gdański 2:4, Wierzyca Pelplin – Pogoń Lębork 2:0, Pogoń Lębork – Bałtyk Gdynia 4:1, Pogoń Lębork – Kolejarz Chojnice 3:2, Pogoń Lębork – Jaguar Gdańsk 1:1, KP Starogard Gdański – Pogoń Lębork 0:0., Pogoń Lębork – Pomezania Malbork 1:4.

Przypomnijmy, że poprzedni sezon Pogoń z 40 punktami zakończyła na 12. miejscu i szczęśliwie uniknęła spadku do V ligi. W przerwie letniej doszło w klubie do dużych zmian kadrowych. W porównaniu z poprzednim sezonem w drużynie pojawiło się 13 nowych zawodników oraz trener Mateusz Michniewicz (syn słynnego Czesława Michniewicza) i kierownik drużyny Andrzej Skibicki, którzy zastąpili Grzegorza Bednarczyka i Łukasza Hrycyka. Natomiast nowym koordynatorem szkolenia juniorów w Pogoni Lębork został Sobiesław Przybylski.

Dodajmy również, że w przerwie letniej Pogoń rozegrała cztery wakacyjne mecze sparingowe, z których dwa udało się wygrać, był też jeden remis i porażka (Sokół B. – Pogoń 2:2, Pogoń – Gryf W. 3:1, Gedania II – Pogoń 0:5 i Pogoń – Wikęd 2:6).

Kolejne spotkanie, w ramach 10. kolejki IV ligi, Pogoń rozegra u siebie, a jej przeciwnikiem będzie Grom Nowy Staw.

Uwaga! Decyzją Komisji Dyscyplinarnej PoMZPN, do końca rundy jesiennej spotkania na stadionie przy ul. Kusocińskiego rozgrywane będą bez publiczności. Również na mecze wyjazdowe nie zostanie wpuszczona zorganizowana grupa kibiców Pogoni. Kara jest efektem skandalu, do jakiego doszło 7 września podczas meczu z Jaguarem Gdańsk, gdy lęborscy pseudokibice zaatakowali kibiców przyjezdnych, kradnąc im klubowe flagi, a następnie pobili prezesa Jaguara. O trzymiesięcznej karze nałożonej na Pogoń czytaj:
Echa skandalu na stadionie przy ul. Kusocińskiego! Pogoń Lębork ukarana!

Skandal na meczu Pogoni! Pseudokibice pobili prezesa Jaguara Gdańsk. “Nikt nie reagował” [ROZMOWA]
Pogoń – Jaguar 1:1. Remis w cieniu skandalu. Policja ściga sprawców pobicia [SZCZEGÓŁY]
Mecze w Lęborku i Garczegorzu pod specjalnym nadzorem policji [ZDJĘCIA]

Rewelacyjna Pogoń rozgromiła Bałtyk. Pogoń Lębork – Bałtyk Gdynia 4:1 [ZDJĘCIA]
Druga porażka w sezonie. Wierzyca Pelplin – Pogoń Lębork 2:0Pierwsza porażka w sezonie. Pogoń Lębork – Czarni Pruszcz Gdański 2:4 [ZDJĘCIA]