Gwałtowna powódź, która nawiedziła południową część Polski, skłania samorządy w całym kraju do ponownego przeanalizowania gotowości na wypadek podobnych zdarzeń. Również w Lęborku podjęto działania mające sprawdzenie procedur i systemów zabezpieczeń w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej.
W Lęborku i okolicach nie występują zagrożenia, które mogłyby budzić niepokój wśród mieszkańców. W ostatnich dniach do ratusza dzwoniło wielu mieszkańców z zapytaniem o zagrożenia powodziowe i przygotowanie miasta do działań. Miasto jest gotowe na każdą ewentualność i stale monitoruje sytuację.
W ramach ostatnich działań burmistrz Lęborka spotkał się z sekretarzem Marianem Kurzydło oraz Beatą Mozolewską-Winiarczyk kierującą w Urzędzie Miejskim Referatem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie miało na celu omówienie obowiązujących procedur oraz działań, jakie miasto podejmie w przypadku wystąpienia zagrożenia. Przepływająca przez miasto rzeka Łeba jest aktualnie w stanie wody niskiej. Jej poziom w punkcie pomiarowym wynosi 112 cm. Stan ostrzegawczy w przypadku Lęborka to 150 cm, alarmowy 200 cm. Zlewnia rzeki Łeby nie jest powiązana z obszarem zlewni Odry i Wisły i powodzie na południu kraju nie mają wpływu na sytuację hydrologiczną w rejonie Lęborka.
Podczas weryfikacji procedur sprawdzono także łączność radiową, telefoniczną i mailową z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lęborku oraz zweryfikowano potencjalne kanały komunikacji z mieszkańcami oraz sposoby masowego informowania ich o potencjalnych niebezpieczeństwach za pomocą syren alarmowych, głośników i innych form komunikacji.
Skontrolowano także magazyny z niezbędnym wyposażeniem, które może być użyte w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. Magazyny przeciwpowodziowe są regularnie monitorowane. Miasto Lębork posiada zapasy worków na piasek, łopat, kilofów, kamizelek ratunkowych, kaloszy i innych niezbędnych artykułów do akcji przeciwpowodziowej.
Burmistrz Lęborka pozostaje w stałym kontakcie ze służbami ratowniczymi, strażą pożarną oraz innymi instytucjami, które współpracują w ramach systemu zarządzania kryzysowego. Wszyscy partnerzy są przygotowani do szybkiego i skoordynowanego działania, jeśli sytuacja tego wymaga.
Dodatkowo, w związku z sytuacją na południu Polski, w ratuszu trwa zbiórka artykułów pierwszej potrzeby dla osób poszkodowanych przez powódź. Władze miasta zachęcają mieszkańców do aktywnego wsparcia tej inicjatywy i okazania solidarności z powodzianami.
CZYTAJ TEŻ:
Źródło / Zdjęcia: Urząd Miejski w Lęborku