Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB) wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla województwa pomorskiego, dotyczące gęstych mgieł. Zjawisko to obejmie dziesięć powiatów regionu, w tym Gdańsk, Gdynię, Sopot oraz powiaty: gdański, kartuski, lęborski, pucki, słupski i wejherowski.
Prognozy wskazują, że w środę, 18 września, od godziny 22:00 do czwartku, 19 września, do godziny 11:00 widzialność na niektórych obszarach może spaść poniżej 200 metrów. IMGW szacuje prawdopodobieństwo wystąpienia mgieł na poziomie 85 proc.
Osoby planujące podróżowanie nocą oraz wczesnym rankiem powinny zachować szczególną ostrożność, dostosować prędkość jazdy do warunków drogowych i zwrócić uwagę na ograniczoną widoczność. Mgły mogą utrudniać poruszanie się nie tylko kierowcom, ale także pieszym i rowerzystom.
Policja przypomina, że gęsta mgła w znacznym stopniu ogranicza widoczność, co negatywnie wpływa na prowadzenie samochodu. W takich warunkach trudno jest także ocenić odległość oraz prędkość innych pojazdów. Należy pamiętać że, w takich przypadkach powinniśmy wzmóc naszą czujność i dostosować prędkość do warunków panujących się na drodze. Jazda we mgle nie jest łatwa, tym bardziej, gdy zamierzamy wyprzedzić lub ominąć inny pojazd.
Podczas ograniczonej widoczności nie do końca należy się sugerować ograniczeniami podanymi przez znaki, powinniśmy jechać znacznie wolniej. Szczególną uwagę należy zwrócić na pieszych, gdyż w takich warunkach są oni praktycznie niewidoczni. Piesi natomiast powinni wykazać się rozwagą i świadomością, że podczas tak złych warunków są jeszcze bardziej niewidoczni i nawet w obszarze zabudowanym powinni korzystać z elementów odblaskowych, które w istotny sposób decydują o naszym bezpieczeństwie.
Według art. 30 Ustawy o ruchu drogowym kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami.
1) Kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
b) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania,
2) Kierujący innym pojazdem niż pojazd, o którym mowa w pkt 1, jest obowiązany:
a) włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony,
b) korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu.
2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.
Źródło / Zdjęcia: Urząd Miejski w Lęborku / policja.pl