21/09/2024

Pogoń – Jaguar 1:1. Remis w cieniu skandalu. Policja ściga sprawców pobicia [SZCZEGÓŁY]

Nie milkną echa sobotniego skandalu na stadionie przy ul. Kusocińskiego w Lęborku. Pogoń Lębork zremisowała z Jaguarem Gdańsk 1:1 w 6. kolejce IV ligi, ale lęborscy pseudokibice pobili prezesa drużyny przyjezdnych Michała Jadanowskiego. Sędzia jednak nie przerwał meczu. Sprawą zajmuje się policja. Trwają czynności zmierzające do zatrzymania sprawców.

Podczas sobotniego meczu w ramach 6. kolejki IV ligi pomiędzy Pogonią Lębork a Jaguarem Gdańsk doszło do incydentu na trybunach. Lęborscy pseudokibice pobili prezesa drużyny przyjezdnych. Sędzia jednak nie przerwał meczu, który zakończył się wynikiem 1:1. Tymczasem sprawą zajmuje się lęborska policja.

– Policjanci prewencyjnie zabezpieczali obiekt sportowy z zewnątrz – mówi st. asp. Marta Szałkowska, oficer prasowy lęborskiej policji. – W drugiej połowie meczu, zaraz po przerwie sześciu zamaskowanych kominiarkami pseudokibiców lęborskiej drużyny wtargnęło do sektora kibiców przyjezdnych, który organizator zostawił otwarty. Postawa służb porządkowych organizatora była bierna. Pseudokibice zerwali transparent z barwami klubu gości. Interweniujący prezes klubu przyjezdnych został uderzony pięścią w twarz. Policjanci rejestrowali przebieg zdarzenia i wylegitymowali 32 pseudokibiców. Zdarzenie zostanie zakwalifikowane jako przestępstwo z art. 217a kk (naruszenie nietykalności cielesnej w związku z interwencją na rzecz ochrony bezpieczeństwa) i będzie ścigane z urzędu. Trwają czynności zmierzające do zatrzymania sprawców. Równolegle prowadzone są czynności w sprawie wykroczenia dotyczącego kradzieży transparentu i użycia materiałów pirotechnicznych. Sprawdzamy też czy mecz został prawidłowo zabezpieczony przez służby porządkowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo na obiekcie sportowym.

Pierwsza połowa sobotniego meczu to gra pod dyktando gości z optyczną przewagą Jaguara szukającego okazji na strzelenie bramki. Goście z Gdańska mieli ku temu okazję, jednak Pogoń mądrze i skutecznie rozbijała ataki gości i czekała na swoją sytuację. Obronę Pogoni goście przełamali w 44. minucie gdy Oskar Kryża po dośrodkowaniu skierował piłkę do bramki Pogoni.

Druga połowa to już tradycyjnie w tym sezonie o wiele lepsza gra Pogonistów. W 67. minucie Błażej Siłkowski minimalnie uderzył obok bramki po dośrodkowaniu Michała Kowalkowskiego. Kilka minut później kopnięta przez Nikodema Parulskiego piłka trafia w rękę zawodnika Jaguara i jest rzut karny. Na gola pewnie zamienił go obrońca Michał Balewski. To już trzeci gol tego zawodnika w niedawno rozpoczętym sezonie.

Ostatni kwadrans mocno przedłużonego spotkania to duży napór zespołu Pogoni. Wynik jednak nie uległ już zmianie. Cenny 1 punkt został w Lęborku.

6. kolejka IV ligi, sobota, 7 września 2024 r., godz. 17:00

Pogoń Lębork – Jaguar Gdańsk 1:1 (0:1)
bramki: 0:1 Oskar Kryża (’44), 1:1 Michał Balewski (’75-k.)

Pogoń: Bodył – Michniewicz (’46 Klecha), Błażejczyk, Kaniewski, Romanek (’71 Klejsa), Balewski, Siłkowski, Patelczyk, Kowalkowski (‘90+7 Formela), Parulski, Dampc (‘90+1 Karasiński)

Jaguar: Kamola – Jadanowski, Wojowski, Pietrowski, Bladowski (‘85 Sulewski) – Płotka (‘80 Kuźniarski), Kinder, Kaszuba (‘60 Pawlak), Surdykowski, Kryża (‘70 Kula) – Czychowski (‘80 Duda)

żółte kartki: Pietrowski, Płotka, Kaszuba, Duda – J. Michniewicz, Parulski
Napomnieniami (żółtymi kartkami) w 80 minucie meczu upomnieni zostali na ławce rezerwowych Jaguara: Piotr Formela (trener), Marcin Michalak (asystent trenera), Nicolas Kankowski (trener przygotowania fizycznego).

Po tym meczu Pogoń z dorobkiem 10 pkt. i bilansem 3-1-2 (gole 12-11) zajmuje 6. miejsce w tabeli. Jaguar Gdańsk jest na 4. miejscu (13 pkt., bilans 4-1-1, gole 19-10).

Przypomnijmy, że poprzedni sezon Pogoń z 40 punktami zakończyła na 12. miejscu i szczęśliwie uniknęła spadku do V ligi. W przerwie letniej doszło w klubie do dużych zmian kadrowych. W porównaniu z poprzednim sezonem w drużynie pojawiło się 13 nowych zawodników oraz trener Mateusz Michniewicz (syn słynnego Czesława Michniewicza) i kierownik drużyny Andrzej Skibicki, którzy zastąpili Grzegorza Bednarczyka i Łukasza Hrycyka.

Dodajmy również, że w przerwie letniej Pogoń rozegrała cztery wakacyjne mecze sparingowe, z których dwa udało się wygrać, był też jeden remis i porażka (Sokół B. – Pogoń 2:2, Pogoń – Gryf W. 3:1, Gedania II – Pogoń 0:5 i Pogoń – Wikęd 2:6).

Kolejne spotkanie, w ramach 7. kolejki IV ligi, Pogoń rozegra na wyjeździe w sobotę, 14 września,, a jej przeciwnikiem będzie KP Starogard Gdańsk.

Dziś Pogoń Lębork zagra z Bytovią Bytów. Ważne informacje dla kibiców!