W Starostwie Powiatowym w Lęborku odbyła się Gala Czeladnika zorganizowana przez Powiatowy Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Podczas uroczystości absolwenci kształcenia w zawodach rzemieślniczych odebrali dyplomy potwierdzające pozytywne wyniki egzaminów czeladniczych.
Uroczystość odbyła się we wtorek, 3 września, w sali obrad Rady Powiatu Lęborskiego. Formalnego pasowania na czeladników Szablą Kilińskiego dokonał Jan Gański – prezes i przewodniczący Rady Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Pomorza Środkowego w Słupsku. Dokumenty potwierdzające czeladnicze przygotowanie wręczał starszy cechu w Lęborku Roman Chmielecki. Wśród 83 nowo mianowanych czeladników, 11 otrzymało dyplomy z wyróżnieniem i pamiątkowe puchary za najlepsze wyniki w nauce.
Egzamin kwalifikacyjny na tytuł czeladnika jest formą oceny poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu danego zawodu rzemieślniczego. Dla młodocianych pracowników, zatrudnionych w celu nauki zawodu, egzamin czeladniczy jest równoznaczny z egzaminem zawodowym. Zgodnie z rzemieślniczą tradycją: „Towarzysz rzemiosła, czyli wyzwolony czeladnik, po latach stażu i najczęściej obowiązkowej wędrówce, mógł zdać egzamin mistrzowski w miejscu, do którego zaprowadziły go praktyki, gdzie były korzystne warunki pracy i zarobku”.
Obecnie tytuł czeladniczy uprawnia do podjęcia pracy w charakterze pracownika wykwalifikowanego i zajmowania stanowisk wymagających określonych i potwierdzonych kwalifikacji. Po kolejnych trzech latach i zdaniu egzaminu można ubiegać się o tytuł mistrzowski.
Wśród gości uroczystości znaleźli się: starosta powiatu lęborskiego Tomasz Litwin, wicestarosta Adrianem Wentą, burmistrz Lęborka Jarosław Litwin, wiceburmistrz Krzysztof Król, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacyjnego Artur Obolewski, wicedyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych Marlena Pepłowska, dyrektor Szkoły Branżowej I st. „Rzemieślnik” Aldona Korzeniewska oraz mistrzowie szkolący w poszczególnych zawodach.
– Gratuluję wam, drodzy uczniowie uzyskania dyplomów. To pierwszy krok na drodze spełniania zawodowych marzeń i wyznaczonych celów zawodowego rozwoju – mówił Tomasz Litwin, starosta powiatu lęborskiego. – Pamiętajcie jednak, żeby doskonalić umiejętności, które nabyliście i pogłębiać wiedzę w drodze do osiągnięcia tytułu mistrzowskiego.
Oprawę muzyczną wydarzenia zrealizował zespół trębaczy pod dyrekcją Mirosława Pawlaka.
CZYTAJ TEŻ:
Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku