21/11/2024
Aktualności

Lęborska młodzież wróciła do szkolnych ławek. Wybrzmiał pierwszy dzwonek [ZDJĘCIA]

reklama
Lęborska młodzież wróciła do szkolnych ławek. Wybrzmiał pierwszy dzwonek [ZDJĘCIA]

W szkołach ponadpodstawowych wybrzmiał pierwszy dzwonek. Uroczysta inauguracja z udziałem władz powiatu lęborskiego odbyła się w Zespole Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu, I Liceum Ogólnokształcącym i Powiatowym Centrum Edukacyjnym.

reklama

O końcu wakacji, nowych wyzwaniach, ale też wielu możliwościach wynikających z nabywania wiedzy i nawiązywania nowych relacji koleżeńskich mówił starosta Tomasz Litwin do „pierwszaków” w ZSGŻiA. Podsumowując wypowiedź, odnosząc się do żalu tych, którzy już tęsknią za minionymi wakacjami, starosta dał nadzieję: – Rok szkolny ma 10 miesięcy, które szybko miną i znów będą wakacje.

W I LO uroczystości inauguracji roku rozpoczęły się wspomnieniem wydarzeń sprzed 85 lat, kiedy Europę ogarnął koszmar nazizmu i wojenna pożoga. Odnosząc się do tamtych czasów i wartości uniwesalnych, dyrektor Katarzyna Wach przywołała przesłania Benjamina Franklina i „dobrego cesarza” Marka Aureliusza, którego myśli – choć spisane niemal dwa tysiące lat temu – są ponadczasowym drogowskazem dla zagubionego człowieka współczesności, przypominając o tym, co naprawdę ważne, pomagając przezwyciężyć trudne chwile i przywrócić wewnętrzny spokój.

A na komfort psychiczny wpłynąć może pozytywnie to, że od tego roku szkolnego I LO dołączy do grona szkół bez dzwonków. Doświadczenia tych, którzy już projekt wdrożyli, a dotyczy to m.in. kilkudziesięciu szkół na terenie Gdańska, potwierdzają, że takie rozwiązanie przynosi korzyści uczniom, nauczycielom, a nawet obsłudze i administracji. Szkolny dzwonek generuje 90-98 decybeli i jest to stan powyżej progu szkodliwości. Badania pokazują, że dzwonki podnoszą poczucie stresu i generują tzw. „efekt dzwonka”, polegający na eksplozji energii, który powoduje niepokój i rozdrażnienie. Zamiast dzwonków będzie więcej samodyscypliny i szkolnego życia według zegarka. W I LO wśród gości obecny był wicestarosta Adrian Wenta oraz zaprzyjaźnieni ze szkołą wojskowi: kmdr por. Krzysztof Rochewicz z Regionalnego Centrum Informatyki w Gdyni, współpracującego ze szkołą w zakresie realizacji programu CYBER.MIL oraz ppor. Michał Zblewski Szef Sekcji Promocji i Współpracy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Słupsku.

– Szkoła to nie tylko nauka poparta wiedzą i doświadczeniem, ale również czas rozwoju osobistego i zawierania nowych przyjaźni, nierzadko na całe życie – mówił wicestarosta Adrian Wenta do pierwszych roczników uczniów Powiatowego Centrum Edukacyjnego.

O zasadach życia w szkolnej społeczności mówił dyrektor PCE Artur Obolewski, zapewniając o wszechstronnej pomocy kadry szkoły nie tylko w kwestiach nauki, ale również fachowego wspierania uczniów w kwestiach, które takiego wsparcia wymagają. Dyrektor zaprezentował również strukturę szkoły i przedstawił kadrę pedagogiczną.

Wszystkim pracownikom oświaty i uczniom życzymy, by nowy rok szkolny był jak najlepszy, bez organizacyjno-programowych zawirowań, by zaprocentował uczniowską wiedzą, a nauczycielom przyniósł poczucie świetnie spełnionej misji.

CZYTAJ TEŻ:

reklama

Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku

reklama