21/09/2024

Gole w drugiej połowie odmieniły mecz. Pogoń Lębork – Kolejarz Chojnice 3:2 [ZDJĘCIA]

Piłkarze Pogoni Lębork wygrali w sobotę, 31 sierpnia, u siebie z Kolejarzem Chojnice 3:2 w meczu 5. kolejki rundy jesiennej IV ligi sezonu 2024/2025. To trzecie zwycięstwo lęborczan w rozgrywkach.

Drużyna Kolejarza Chojnice prowadzona przez trenera Damiana Trzebińskiego jest beniaminkiem, a awans do IV ligi był jej historycznym osiągnięciem. Zespół z Chojnic nie zaznał w tym sezonie jeszcze zwycięstwa ani remisu. Ostatnie wyniki: Kolejarz – Pomezania 1:3, Sparta – Kolejarz 2:1, Kolejarz – Grom 0:3, Stolem – Kolejarz 2:1.

Sobotni mecz rozpoczął się fatalnie. Już w 2. minucie po akcji prawą stroną zawodnik gości Tomasz Sawa wyprowadził Kolejarza na prowadzenia. W 17. minucie kolejny cios. Japończyk Kazuki Kamura uderzył z 18 metrów w gąszcz zawodników przed bramką Pogoni i pokonał zasłoniętego bramkarza Kolke.

Pogoń choć częściej utrzymywała się przy piłce nie potrafiła zmienić wyniku spotkania. W 26. i 27. minucie spotkania Michał Kowalkowski dwukrotnie uderzał w kierunku bramki gości i dwukrotnie piłka blisko mijała słupek bramki. Obok bramki główkował też Dawid Patelczyk. Szanse na gola miał w 37. minucie Mateusz Dampc. Jego uderzenie z bliska trafiło jednak wprost w bramkarza.

Tajemnicą pozostaje co w przerwie meczu powiedział swoim zawodnikom trener Mateusz Michniewicz. W każdym razie w drugiej połowie widzieliśmy już zupełnie inną drużynę.

Mocny sygnał, że los meczu można odmienić dał w 48. Mateusz Dampc, uderzając z bliska do bramki po rzucie rożnym bitym przez super asystenta w tym sezonie Michała Kowalkowskiego. Pogoniści grali w tej częściej meczu żwawiej i dokładniej co skutkowało wieloma szansami na bramki. W 59. minucie Mateusz Dampc przeprowadził udaną akcję ofensywną, po której odbitą piłkę do siatki na 2:2 ładuje Dawid Patelczyk.

W 73. minucie faulowany w polu karnym był Nikodem Parulski. Gwizdek sędziego jednak milczał. Blisko gola byli po strzałach głową Patelczyk i wprowadzony pod koniec meczu na boisko Damian Formela. Z kolei goście dwukrotnie trafili do bramki Pogoni i dwukrotnie zrobili to z pozycji spalonej.

Nieprzyjemnie wyglądał na trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry faul na Mateuszu Czecholińskim. Napastnik Pogoni dostał urazu twarzy i drużyna przez wiele minut grała w osłabieniu. Gdy wrócił na boisko stał się współautorem zwycięskiego gola. W 4. minucie doliczonego czasu gry „Czesio” składnie pociągnął akcję prawą stroną boiska, uderzył na dalszy słupek, a tam ofiarnym wślizgiem wjechał Damian Formela zdobywając zwycięską bramkę!

Gol w takich okolicznościach wywołał euforię na ławce i trybunach. Po minucie wszyscy byli już pewni – trzy punkty zostają w Lęborku!

– Pierwsze 45 minut było kompletnie przespane przez nas – powiedział po meczu Mateusz Michniewicz, trener Pogoni. – Kolejarz świetnie to wykorzystał, bo już w pierwszej minucie zdobyli gola. W 15 minucie oddali drugi strzał na naszą bramkę i zdobyli drugiego gola. Potem mogli zdobyć trzeciego gola po trzecim strzale. My przespaliśmy. Mieliśmy swoje 2-3 sytuacje gdzie można było zdobyć bramkę, ale niestety tego nie wykorzystaliśmy. W przerwie dokonaliśmy kilku zmian, zmieniliśmy sposób atakowania. Bardziej chcieliśmy zagęścić środek, otworzyć skrzydła aby stworzyć sobie miejsce do wbiegania w wolne pole. W ten sposób udało nam się wykorzystać przewagę którą mieliśmy z piłką przy nodze. Warto docenić dziś rezerwowych. Alex Kolasa, Mateusz Czecholiński czy Damian Formela stworzyli sytuację bramkową na 3:2 i dzięki temu zapewnili nam zwycięstwo.

– Dobrze zaczęliśmy ten mecz, szybko strzelone dwie bramki, wyszliśmy na prowadzenie – mówi Damian Trzebiński, trener Kolejarza. – Za dużo pozwoliliśmy przeciwnikowi w drugiej połowie, który zepchnął nas do defensywy. Nie potrafiliśmy na to zareagować. Gratuluję drużynie gospodarzy zwycięstwa. My będziemy szukać kolejnych punktów w następnym meczu.

5. kolejka IV ligi, sobota, 31 sierpnia 2024, godz. 17:30
Pogoń Lębork – Kolejarz Chojnice 3:2 (0:2)

bramki: 0:1 Tobiasz Sawa (‘2), 0:2 Kazuki Kamura (’17), 1:2 Mateusz Dampc (’48), 2:2 Dawid Patelczyk (’59), 3:2 Damian Formela (‘90+4)

Pogoń: Kolke – Michniewicz (’46 Klecha), Romanek, Kaniewski, Balewski, Siłkowski, Pawelczyk, Kowalkowski (’79 Kolasa), Klejsa (68 Ronowski), Parulski (’83 Formela), Dampc (’72 Czecholiński)

Kolejarz: Żakowski – Szostak, Zalewski, Drewek, Szopiński, Pliszka, Kamura (’65 Schulz), Sawa (’84 Nakamura), Prondziński (’60 Grela), Gierszewski (’89 Migulin), Kubiszewski

żółte kartki: Balewski, Dampc, Formela – Szostak, Szopiński

Po tym meczu Pogoń z dorobkiem 9 pkt. i bilansem 3-0-2 (gole 11-10) zajmuje 6. miejsce w tabeli. Kolejarz  Chojnice jest na ostatnim 18. miejscu (0 pkt., bilans 0-0-5, gole 5-13).

Przypomnijmy, że poprzedni sezon Pogoń z 40 punktami zakończyła na 12. miejscu i szczęśliwie uniknęła spadku do V ligi. W przerwie letniej doszło w klubie do dużych zmian kadrowych. W porównaniu z poprzednim sezonem w drużynie pojawiło się 13 nowych zawodników oraz trener Mateusz Michniewicz (syn słynnego Czesława Michniewicza) i kierownik drużyny Andrzej Skibicki, którzy zastąpili Grzegorza Bednarczyka i Łukasza Hrycyka.

Dodajmy również, że w przerwie letniej Pogoń rozegrała cztery wakacyjne mecze sparingowe, z których dwa udało się wygrać, był też jeden remis i porażka (Sokół B. – Pogoń 2:2, Pogoń – Gryf W. 3:1, Gedania II – Pogoń 0:5 i Pogoń – Wikęd 2:6).

Kolejne spotkanie, w ramach 6. kolejki IV ligi, Pogoń rozegra u siebie w sobotę, 7 września, o godz. 17:00, a jej przeciwnikiem będzie Jaguar Gdańsk.

Dziś Pogoń Lębork zagra z Bytovią Bytów. Ważne informacje dla kibiców!