List intencyjny w sprawie rozmieszczania stacji monitoringu radiacyjnego na terenie województwa pomorskiego podpisali 9 sierpnia prezes Polskiej Agencji Atomistyki oraz wojewoda pomorski. Współpraca jest ważna dla bezpieczeństwa radiacyjnego kraju.
Współpraca ta ma na celu wzmocnienie systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych w Polsce. Dzięki nowym stacjom, które sukcesywnie będą instalowane na Pomorzu, możliwe będzie jeszcze dokładniejsze monitorowanie sytuacji radiacyjnej w regionie.
– Doceniamy przychylność pani wojewody dla naszych działań w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa jądrowego – podkreślił Andrzej Głowacki, prezes Państwowej Agencji Atomistyki. – Państwowa Agencja Atomistyki prowadzi monitoring radiacyjny kraju, a zwiększanie liczby stacji w całym kraju, także na terenie województwa pomorskiego, jest jednym z naszych priorytetów – dodał.
Przetarg rozstrzygnie, kto zbuduje drogę do elektrowni jądrowej. Trasa połączy się z S6
Z kolei wojewoda pomorski Beata Rutkiewicz, podkreśliła, jak ważne jest współdziałanie różnych instytucji dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców.
– Te stacje są niezwykle istotne, umożliwiają bieżące monitorowanie sytuacji radiacyjnej i dają szanse na sprawną reakcję w sytuacjach kryzysowych – powiedziała.
Rozszerzenie sieci monitoringu
Obecnie w Polsce działa 57 stacji monitorujących promieniowanie, a ich liczba ma się znacząco zwiększyć. Według założeń programu polskiej energetyki jądrowej, do 2033 roku w całym kraju ma działać co najmniej 145 takich urządzeń.
Warto podkreślić, że stacje monitorujące promieniowanie nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale również pozwalają na dokładniejsze prognozowanie potencjalnych zdarzeń radiacyjnych.
ZOBACZ TAKŻE:
- Ważne rozmowy o budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu. Tak wygląda lokalizacja inwestycji
- Budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu. W Lęborku rozmawiali o inwestycjach
- Elektrownia jądrowa na Pomorzu. Kontrowersje wciąż nie milkną. Oto, co wiemy!
Dlaczego Pomorze?
Wybór Pomorza jako kolejnego regionu, w którym zostanie rozbudowana sieć monitoringu, nie jest przypadkowy. Region ten, ze względu na swoje położenie geograficzne i rozwój przemysłu, wymaga szczególnej uwagi w zakresie bezpieczeństwa radiacyjnego.
Państwowa Agencja Atomistyki będzie także nadzorować budowę oraz działalność planowanych w Polsce elektrowni jądrowych. PAA ma sprawować kontrolę już na wczesnym etapie planowania tej inwestycji – Prezes Państwowej Agencji Atomistyki odpowiada za wydanie szeregu zezwoleń, które decydują o działalności elektrowni. To przede wszystkim zezwolenie na budowę, ale też m.in. zezwolenie na rozruch i eksploatację tego obiektu. Inspektorzy dozoru jądrowego PAA będą kontrolować także proces budowy oraz później samej eksploatacji elektrowni. Zadaniem inspektorów PAA jest sprawdzenie, czy wszystkie działania podejmowane w związku z elektrownią jądrową, przeprowadzane są zgodnie z wymogami bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
O Państwowej Agencji Atomistyki
Państwowa Agencja Atomistyki to instytucja odpowiedzialna za nadzór nad bezpieczeństwem jądrowym w Polsce. Agencja sprawuje kontrolę nad wszystkimi obiektami jądrowymi, a także nad podmiotami wykorzystującymi promieniowanie jonizujące w różnych dziedzinach życia.
Źródło / Zdjęcia: gov.pl