21/11/2024
Aktualności

Restaurator z regionu w tarapatach! Puszczał muzykę bez licencji i kradł prąd

reklama
Restaurator z regionu w tarapatach! Puszczał muzykę bez licencji i kradł prąd

Na 5 lat może trafić za kratki właściciel jednej z restauracji z powiatu lęborskiego za rozpowszechnianie utworów muzycznych bez umowy licencyjnej i czynienie z tego stałego źródła dochodu. Mężczyzna jest też podejrzewany o nielegalne podłączenie się do instalacji elektrycznej z pominięciem urządzeń pomiarowych, za co również grozi 5 lat więzienia. Sprawca musi również uiścić opłatę za nielegalny pobór energii, której wysokość może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

reklama

Czynności lęborskich policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, podejmowane z przedstawicielami firmy energetycznej i ZAiKS-u, sukcesywnie doprowadzają do ujawniania przypadków kradzieży prądu i bezprawnego rozpowszechniania utworów muzycznych. Podczas czwartkowych (1 sierpnia) wspólnych działań kryminalni i pracownicy Energi oraz inspektorzy ZAiKS-u potwierdzili takie przestępstwa w jednej z restauracji w powiecie lęborskim. Właściciel restauracji jest podejrzewany o nielegalne doprowadzanie od co najmniej kilku dni prądu do lokalu z pominięciem układu pomiarowego oraz publiczne odtwarzanie utworów muzycznych nadawanych przez stację radiową, bez zawarcia umowy licencyjnej. Przeprowadzone przez inspektorów terenowych ZAiKSu czynności wykazały, że od około trzech lat w restauracji nielegalnie odtwarzane były chronione prawem utwory, przez co właściciel, który uzyskiwał z tego korzyści materialne, naraził Stowarzyszenie Autorów ZAiKS na straty w wysokości prawie 9 tysięcy złotych.

Policjanci wyjaśniają okoliczności tej sprawy i przypominają, że zgodnie z ustawą i prawie autorskimi prawach pokrewnych, każdy utwór jest chroniony prawem i wykorzystanie utworu wymaga zgody autora bądź reprezentującej go organizacji. Dlatego każdy kto prowadzi działalność gospodarczą i ma zamiar rozpowszechniać np. utwory muzyczne dla umilenia klientom czasu (np. w sklepach, salonach fryzjerskich, restauracjach, barach) zobowiązany jest do podpisania umowy licencyjnej z odpowiednią firmą i opłacenie składek. W przeciwnym wypadku może się narażać na odpowiedzialność karną z art. 116 wspomnianej ustawy. Czynienie z przestępstwa stałego źródła dochodu jest zagrożone karą 5 lat pozbawienia wolności. Tyle samo grozi za nielegalny pobór prądu.

CZYTAJ TEŻ:

reklama

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Lęborku Zdjęcie: Tomasz Wojtalik

reklama