Metabolizm to proces, podczas którego organizm przekształca jedzenie w energię. Szczególnie osobom na redukcji zależy, żeby przyspieszyć ten proces, co skutkuje spalaniu większej ilości kalorii. Niekiedy jednak przez nieodpowiednią dietę i niewielką aktywność fizyczną może dojść do spowolnienia metabolizmu. Dowiedz się zatem, co jeść, żeby przyspieszyć metabolizm.

Białko – najważniejszy składnik diety
Jeśli chcesz w naturalny sposób przyspieszyć metabolizm, to zadbaj o większe spożycie białka. Organizm spala więcej kalorii podczas przetwarzania białka. Kluczowe znaczenie ma także to, jakie źródło białka wybierzesz. Oto kilka najbardziej wartościowych przykładów:
- chude mięso np. kurczak, indyk i chuda wołowina;
- ryby np. łosoś, tuńczyk i makrela;
- rośliny strączkowe np. fasola, soczewica i ciecierzyca;
- produkty mleczne np. jogurt grecki, ser twarogowy i jogurt naturalny.
Pełnoziarniste produkty dla stabilnego poziomu cukru
Podobnie jak w przypadku białka, powinieneś włączyć do swojej diety węglowodany złożone np. pełnoziarniste produkty, ponieważ organizm potrzebuje więcej energii do ich przetworzenia. W konsekwencji dochodzi do przyspieszenia tempa metabolizmu. Koniecznie wybieraj węglowodany złożone, a nie proste, ponieważ są one dłużej trawione i pomagają w utrzymaniu stabilnego poziomu energii. Dzięki temu nie dochodzi do nagłych skoków cukru we krwi, co mogłoby prowadzić do podjadania między posiłkami. Sięgaj po poniższe produkty:
- pełnoziarniste pieczywo,
- pełnoziarnisty makaron,
- brązowy ryż,
- komosę ryżową,
- płatki owsiane górskie.
Masz problem z odróżnieniem węglowodanów prostych od złożonych? Możesz wtedy skorzystać z cateringu dietetycznego np. https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/lebork/, a zyskasz pewność, że jesz odpowiednie produkty spożywcze.
Woda – niezbędny element diety
Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania metabolizmu. Pamiętaj, że nawet niewielkie odwodnienie może spowolnić procesy metaboliczne, dlatego zadbaj o regularne picie wody – najlepiej mineralnej, niegazowanej.
Niektórzy naukowcy potwierdzają, że wypijając każdego dnia ok. 2 l zimnej wody, możesz dodatkowo zwiększyć wydatek energetyczny o ok. 400 kJ. W konsekwencji w ciągu doby spalisz dodatkowych 100 kcal. Wiąże się to z tym, że organizm zużywa więcej energii na ogrzanie wody do temperatury ciała.
Błonnika dla wsparcia układu trawiennego
Co jeść, żeby przyspieszyć metabolizm? Oczywiście jednym z niezbędnych elementów diety są produkty bogate w błonnik. To właśnie on wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego, a do tego może przyspieszyć metabolizm. Poza tym błonnik zapewnia uczucie sytości i pomaga w kontrolowaniu wagi, dlatego to świetny wybór dla osób, które dbają o sylwetkę. Warto sięgać po poniższe źródła błonnika pokarmowego:
- warzywa np. brokuły, szpinak i marchew;
- owoce np. jabłka, gruszki i jagody;
- orzechy i nasiona np. siemię lniane, nasiona chia i migdały.
Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z firmą „Zdrowy Catering”