18/10/2024
Aktualności

Rozmawiali o potrzebach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku [ZDJĘCIA]

reklama
Rozmawiali o potrzebach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku [ZDJĘCIA]

Bieżąca działalność Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku, warunki lokalowe jakimi dysponuje jednostka oraz najpilniejsze potrzeby, których zaspokojenie wpłynęłoby na usprawnienie pracy i obsługi interesantów były tematami, które lęborscy starostowie omówili podczas wizyty z jego dyrektorem – Bogusławą Lis-Zielińską.

reklama

We wtorkowe południe, 23 lipca, starosta Tomasz Litwin i wicestarosta Adrian Wenta odwiedzili Centrum Usług Społecznych, a dokładniej – działającą w CUS jednostkę organizacyjną powiatu lęborskiego – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Rozmowy z dyrektorem jednostki dotyczyły ustawowych obowiązków realizowanych przez PCPR, jego funkcjonowanie w ramach CUS oraz społeczne oddziaływanie jednostki w zakresie pomocy i edukacji oraz ochrony osób w trudnej sytuacji rodzinnej. Starostowie zapoznali się również z warunkami w jakich funkcjonują pracownicy PCPR.

Od stycznia 2023 r., po sukcesywnie, by utrzymać sprawne działanie jednostki, prowadzonej przeprowadzce, PCPR funkcjonuje w nowej lokalizacji – w budynku Centrum Usług Społecznych przy ul. Okrzei. Wraz z PCPR w budynku CUS działają również inne podmioty uczestniczące w realizacji projektu Centrum Usług Społecznych działające na rzecz rodzin, dzieci, osób starszych, niepełnosprawnych lub funkcjonujących np. w  kryzysie psychicznym. Całością obiektu przy Okrzei 15 w znaczeniu lokalowym administruje właśnie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Przeprowadzka do wyremontowanego gruntownie obiektu wyraźnie wpłynęła na poprawę komfortu obsługi klientów tej jednostki.

W strukturze PCPR funkcjonują: Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który oprócz orzekania, wydaje też legitymacje osób niepełnosprawnych i karty parkingowe, Zespół ds. Rehabilitacji Osób z Niepełnosprawnością – realizujący dofinansowania z PFRON, Ośrodek Interwencji Kryzysowej z miejscami całodobowymi dla matek/ojców z dziećmi i kobiet w ciąży, Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej – realizujący zadania na rzecz rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, Zespół ds. Pomocy Społecznej – realizujący m.in. sprawy dotyczące umieszczania osób w domach pomocy społecznej. Dostępna jest też Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Wśród działań PCPR znajdują się cykliczne szkolenia dla nowych kandydatów na rodziców zastępczych, działania korekcyjno-edukacyjne dla osób mających problem z agresją i stosujących przemoc w rodzinie. Ważne działanie to cykl warsztatowych spotkań z rodzicami, których celem jest poprawa skutecznej komunikacji dwustronnej rodziców i dzieci.

Wizytę zakończyła rozmowa o bieżących potrzebach jednostki i możliwościach ich zaspokojenia w konkretnym zakresie i czasie.

CZYTAJ TEŻ:

reklama

Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku