22/11/2024
Reklama Aktualności

Komu i kiedy jest potrzebna karta EKUZ?

reklama
Komu i kiedy jest potrzebna karta EKUZ?

Ubezpieczenie zdrowotne to jeden z najważniejszych aspektów przygotowań do wakacyjnego wyjazdu. Szczególnie istotne okazuje się to w przypadku wyjazdu za granicę. Czym jednak jest ten dokument? Jakie uprawnienia daje swoim posiadaczom? Wszystko, co powinniście wiedzieć o karcie EKUZ, szczegółowo omawiamy w nowym artykule. 

reklama

Karta EKUZ – prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie EOG. To spełniony obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego za granicą

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to unijny dokument potwierdzający prawo do świadczeń medycznych w krajach Unii Europejskiej oraz w krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), czyli w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. EKUZ umożliwia korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, jak osoby ubezpieczone w państwie, do którego podróżujemy. Dokument ten jest również honorowany w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W Polsce karta jest wydawana bezpłatnie. W przypadku osób zatrudnionych lub prowadzących działalność gospodarczą karta jest ważna przez 3 lata. Dzieci i młodzież otrzymują kartę ważną do ukończenia 18 roku życia, a emeryci – na 20 lat.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – gwarancja otrzymywania świadczeń zdrowotnych

Dzięki EKUZ możecie korzystać z niezbędnej pomocy medycznej za granicą w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa. Jej posiadacz zyskuje prawo do leczenia na identycznych zasadach, które obowiązują obywateli państwa, w którym się znajduje. Jeżeli więc pacjenci ubezpieczeni w danym kraju ponoszą część kosztów za wizytę u lekarza lub hospitalizację, do pokrycia tych kosztów są zobowiązani również turyści posiadający EKUZ.

Pamiętajcie, że zakres świadczeń medycznych finansowanych w ramach EKUZ może się różnić w poszczególnych państwach. Przed wyjazdem powinniście więc zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym kraju. EKUZ jest uznawana we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej. Poza UE karta zapewnia ochronę również w krajach na Islandii, w Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Wniosek o wydanie EKUZ możesz złożyć w Narodowym Funduszu Zdrowia lub logując się na internetowe konto pacjenta

EKUZ przysługuje każdej osobie ubezpieczonej w ramach NFZ oraz dzieciom do momentu ukończenia 18 roku życia. Karta jest dostępna dla osób pracujących na etacie i prowadzących działalność gospodarczą, a także emerytów. Wniosek o jej wydanie EKUZ można złożyć na kilka sposobów:

  • osobiście – w dowolnym oddziale lub delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) właściwego dla miejsca zamieszkania;
  • przez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP;
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) (najprostsza i najszybsza metoda);
  • pocztą tradycyjną – na adres oddziału lub delegatury NFZ;
  • pocztą elektroniczną (możliwe tylko w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ).

Składając wniosek osobiście w placówce NFZ, kartę otrzymacie od razu. Więcej na temat wyrobienia karty i innych zagadnień z nią związanych możecie dowiedzieć się na https://ekuz.com.pl/.

Wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i korzystaj ze świadczeń zdrowotnych finansowanych przez państwo

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to nie tylko formalność. To przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa podczas urlopu za granicą. Dzięki niej będziecie mogli cieszyć się wakacjami bez obaw o wysokie koszty leczenia w razie wypadku lub choroby. Z jej wyrobienie nie warto zwlekać tym bardziej, że cała procedura jest naprawdę szybka i prosta.

Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z firmą „Masalski”

reklama