01/07/2024
Aktualności Kultura

Lęborska „Trójka” skorzystała z programu Erasmus+ [ZDJĘCIA]

reklama
Lęborska „Trójka” skorzystała z programu Erasmus+ [ZDJĘCIA]

Szkoła Podstawowa nr 3 w Lęborku bierze udział w programie Erasmus+ Mobilność. Z projektu „I LIKE – uczymy z TIK I CLIL” w ramach programu  „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” skorzystało 17 nauczycieli.

reklama

Celem programu było przeszkolenie kadry pedagogicznej szkoły zarówno pod względem językowym, jak i metodycznym. Każdy uczestnik miał możliwość wyboru kraju oraz rodzaju kursu.  Na działania szkoła otrzymała dofinansowanie ze  środków UE na kwotę 242.421,47 zł.

W kwietniu 2024 roku kadra SP3 wzięła już udział w szkoleniach we Włoszech, na Cyprze, na Malcie i w Irlandii. Przed nimi kolejne wyjazdy na Łotwę oraz ponownie do Włoch i na Cypr. Uczestnicy wzięli bądź wezmą udział w dwutygodniowych szkoleniach, takich jak:

• Kursy metodyczne:
– „Public speaking, communication and presentation skills for proffesionals”, w St. Paul’s Bay na Malcie
-„Modern technology for the language classroom” w Dublinie w Irlandii,
– „Tefl and CLIL in Practice fo Language Teachers” we Florencji we Włoszech,
– „Classroom management solutions for teachers” i „Integrating Creativity and Innovation into Teaching” we Florencji we Włoszech,

• Kursy językowe:
– Język angielski ogólny w Limasol na Cyprze oraz w Sliemie na Malcie,
– Język włoski ogólny we Florencji we Włoszech,
– Język rosyjski ogólny w Rydze na Łotwie.

Oprócz udziału w niezwykle wartościowych szkoleniach kadra lęborskiej „Trójki” uczestniczyła w ciekawych wycieczkach organizowanych przez szkoły językowe za granicą, miała możliwość nawiązania współpracy z innymi uczestnikami z krajów członkowskich UE, poznała kulturę, tradycje czy kuchnię danego regionu. Wszystko to było możliwe dzięki finansowaniu ze środków Funduszy Europejskich.

Kolejnym etapem już po ukończeniu mobilności zagranicznych jest wdrożenie założeń projektu w szkole. To czas na podzielenie się doświadczeniami  z pozostałą kadrą, nowo zdobytą wiedzą i wszelkimi innowacjami, które każdy uczestnik nabył podczas swoich wyjazdów. Działania promujące i upowszechniające projekt to także lekcje pokazowe dla nauczycieli, organizacja konferencji dla kadry z innych szkół, władz miasta i powiatu, promowanie projektu podczas spotkań dyrektorów z przedstawicielem Kuratorium Oświaty w Gdańsku Delegatury w Słupsku. W planie jest organizacja szeregu spotkań, konsultacji z uczestnikami projektu, wszystko po to, by podnieść jakość nauczania w szkole. To nowa świeżość, wejście na wyższy poziom nauczania, a także zarządzania szkołą. To integracja kadry, zwiększenie zainteresowania tym, co  w szkole się dzieje i co można wspólnie stworzyć.

Współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 projekt skupiał się na kilku celach:

  • 1. Podniesienie kompetencji językowych kadry kierowniczej i nauczycieli
  • 2. Wzmocnienie europejskiego wymiaru szkoły i międzynarodowego zasięgu poprzez uzyskanie nowych partnerów zagranicznych w miejscach mobilności i poszerzenie dotychczasowych działań międzynarodowych
  • 3. Unowocześnienie programów nauczania, zwłaszcza w zakresie języków obcych poprzez wprowadzenie CLIL i zwiększenie wykorzystywania nowych narzędzi IT (Aplikacje, AI) w nauczaniu
  • 4. Promowanie postaw otwartości, tolerancji i poszanowania różnorodności wśród uczniów szkoły, poprzez angażowanie ich w inicjatywy o charakterze międzynarodowym i kontakt z rówieśnikami z krajów UE

Czytaj też:

reklama

Źródło / Zdjęcia: Urząd Miejski w Lęborku

reklama

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *