03/07/2024

Powiśle Dzierzgoń – Pogoń Lębork 2:1. Awans Gryfa Słupsk do III ligi

Piłkarze Pogoni Lębork przegrali w sobotę, 22 czerwca, na wyjeździe z Powiślem Dzierzgoń 1:2 w meczu 34. – ostatniej – kolejki rundy wiosennej IV ligi sezonu 2023/2024. Mimo porażki, Pogoń szczęśliwie utrzymała się w lidze. Mistrzem został Gryf Słupsk, który awansował do III ligi po dziewięciu latach przerwy.

W rundzie wiosennej drużyna Pogoni grała bardzo słabo, zdobywając zaledwie 11 punktów. Mecz w Dzierzgoniu nie poprawił jej dorobku i Pogoniści wrócili bez punktów. Nie tak to miało wyglądać, ale na szczęście mimo porażki i przy korzystnym układzie innych spotkań w ostatniej kolejce, Pogoń utrzymała się w IV lidzie.

Już w 5. minucie gry gospodarze wyszli na prowadzenie po strzale z dystansu, obronie Gołujucha i dobitce gracza Powiśla. Pogoniści starali się konstruować ataki pozycyjne i oddali kilka strzałów z linii 16 metrów. Z przebiegu całej gry najdogodniejsze sytuacje bramkowe wypracował Wiktor Miotk, którego strzały dwukrotnie trafiały w poprzeczkę. Na listę strzelców po stałym fragmencie gry mógł wpisać się także Martin Romanek.

W 68. minucie po kontrze gospodarze podwyższyli na 2:0. Bramkę kontaktową zdobył w 80. minucie strzałem po koźle na dalszy słupek Błażej Siłkowski. Nie udało się jednak dogonić Powiśla i Pogoń przegrała w Dierzgoniu 1:2.

34. kolejka IV ligi, sobota, 22 czerwca 2024 r., godz. 15
Powiśle Dzierzgoń – Pogoń Lębork 2:1 (1:0)
bramki: 1:0 Daniel Lorkowski (‘5), 2:0 Patryk Lewandowski (’68), 2:1 Błażej Siłkowski (’80)

Powiśle: Malewski – Błaszczyk, Galeniewski, Kołodziej, Kowalczyk, Lewandowski, Lorkowski (’90+2 Krotowski), Malewski, Orłowski, Pietrzyk, Rzepa, Tutaj

Pogoń: Gołojuch, P. Kowalczyk, Błażejczyk, Romanek, Konkel, Patelczyk, Siłkowski, Kowalkowski (’75 Stenka), Miotk (’63 Leszkiewicz), Ł. Kowalczyk, Dampc (’65 Formela)

Po ostatnim meczu sezonu Pogoń z dorobkiem 40 pkt. i bilansem 10-10-14 (gole 55-59) zajęła 12. miejsce w tabeli, dzięki czemu IV liga szczęśliwie w przyszłym sezonie ponownie będzie przy Kusocińskiego. Natomiast Powiśle z takim samym bilansem zakończyło rozgrywki na miejscu 13. (40 pkt., bilans 10-10-14, gole 45-62), co jednak nie wystarczyło do utrzymania się w lidze.

Z IV ligi spadły drużyny z miejsc 13-18: Powiśle Dzierzgoń, MKS Władysławowo, Arka II Gdynia, Gedania II Gdańsk, GKS Kolbudy i Start Miastko.

Mistrzem został Gryf Słupsk, który zdobył 84 pkt. (gole 92-35, bilans 27-3-4) i wyprzedził drugiego w tabeli Jaguara Gdańsk (82 pkt., gole 100-42, bilans 27-1-6).
Dzięki zwycięstwu w ostatniej kolejce, piłkarze ze Słupska, trenowani przez Krzysztofa Müllera, wrócił do III ligi po dziewięciu latach przerwy.

Przypomnijmy, że w meczach rundy wiosennej, Pogoń przegrała na własnym stadionie z Suprą Kwidzyn 0:1 oraz na wyjeździe z MKS Solar Władysławowo 2:3. Na wyjeździe zremisowała też ze Startem Miastko 2:2, a także wygrała z Gryfem w Wejherowie 3:1 i AS Kolbudy 1:0. Natomiast u siebie zremisowała w derbach z Gryfem Słupsk 1:1 i Spartą Sycewice 1:1 i przegrała po 1:2 z Jaguarem Gdańsk i Radunią II Stężyca oraz z Aniołami Garczegorzei Gromem Nowy Staw po 0:2. Na wyjeździe przegrała też z Chojniczanką II Chojnice 0:4, Pomezanią Malbork 0:3, Gedanią II Gdańsk 1:2, a także zremisowała z Bałtykiem Gdynia 1:1 i Arką II Gdynia 2:2. Więcej o tym czytaj:

Źródło / Zdjęcia: Facebook / Pogoń Lębork / polskapilka.net